S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Vyrob si: Makramé dekorace ze provázku

03.08.2022

Vyrob si: Makramé dekorace ze provázku

Technika makramé se těší oblibě po celém světě. Z jediného provázku a uzlíkování si jejím použitím dokážeš vytvořit handmade dekorace nebo kreativní pomůcky. My si dnes ukážeme, jak si ze provázku vytvořit nádhernou interiérovou dekoraci, která zútulní tvůj interiér.

Základem našeho dnešního tvoření je provázek. Jeho barvu i tloušťku necháme na tebe, my jsme si vybrali dvoumilimetrový zelený, který se hodí k rostlince. Ty si klidně vyber z naší nabídky provázků na makramé.

Tip: Svou dekoraci můžeš zaplétat na dřevěnou tyč nebo kruh. My jsme náš větev našli v lese. :)

priprava na techniku makraméPhoto: Artmie.cz

Prvním krokem je odstřihnutí šňůrky, která bude základem naší dekorace. Tu připevníme na dřevěný základ tak, aby oba volné konce visely směrem dolů. Ze provázku si ustřihneme šňůrky, které budeme zaplétat. Jelikož se list postupně zužuje, připravili jsme si dlouhé, střední a krátké šňůrky - všechny ve stejném počtu (délka závisí na velikosti tvé dekorace; například 10 x 35 cm, 10 x 30 cm a 10 x 25 cm).

technika makraméPhoto: Artmie.cz

K vytvoření jednoho řádku jsou zapotřebí dvě šňůrky stejné délky. Obě přeložíme na polovinu. První provázek podložíme pod základní tak, aby jeho ohyb vyčuhoval na opačnou stranu. Druhý provázek položíme svrchu, přičemž volné konce vložíme do oka spodní šňůrky. Stejně tak volné konce prvního provázku provlečeme přes volné očko. Zda postupuješ správně si můžeš zkontrolovat podle našeho obrázku (přesně tak by teď měla vypadat tvoje dekorace).

Tip: Pamatuj na to, že provázky kladeš přesně opačně. Na každé straně by tedy mělo být i očko i volný konec.

vytvareni dekorace ze spagatuPhoto: Artmie.cz

Pokud jsou provázky uloženy správně, po zatažení obou konců se vytvoří uzlík kolem základní šňůrky. Jelikož zbylé uzlíky budeme tlačit na první, mezi dřevem a prvním uzlíkem si nech dostatek místa (aby to i z estetického hlediska vypadalo lépe).
Pokud se ti první uzlík povedl, můžeš postupovat k dalším. Jelikož lístek je na vrchu široký, nejprve použij nejširší uzlíky, potom střední a nakonec krátké, kterými ukončíš dekoraci.

Tip: Vždy po vytvoření nového uzlíku ho pomalu přitiskni na předchozí, aby se ti nevytvořily mezery, které nebudou vypadat hezky.

makramé dekoracePhoto: Artmie.cz

Po navázání všech šňůrek by tvoje dekorace měla vypadat přibližně takto:

list macrame dekoracePhoto: Artmie.cz

Přestože by se mohlo zdát, že to náročné už máme za sebou, rozčesávání šňůry umí potrápit nejednoho z nás. Přestože profesionálové používají speciální kartáč, my jsme si vybrali klasický hřeben, který najdeme v každé domácnosti. Při rozčesávání nezapomeň jednu stranu dekorace držet, aby se ti šňůrky nerozvazovaly.

Tip: Při rozčesávání postupuj jemně od konce šňůrky. Takhle ti to půjde rychleji. :)

handmade macrame dekoracePhoto: Artmie.cz

Vždy závisí na provázku, jak moc se dá rozčesat, přičemž po rozdělení jednotlivých šňůrek nabere dekorace objem, se kterým lze následně pracovat.

makramé dekoracePhoto: Artmie.cz

Po rozčesání obou stran makramé dekorace ji stačí nůžkami vytvarovat. My jsme si náš list monstery ostříhali a vytvarovali pomocí hřebenu. Nezapomeň na základní šňůrku, kterou také rozčeš a zastřihni spolu s ostatními. Na konci jsme dekoraci zafixovali pomocí laku.

Tip: V posledním bodě se nám velmi osvědčil lak na vlasy. ;)

macrame technikaPhoto: Artmie.cz

A jak nám to šlo nejen při vytváření listu, ale i při jiných makramé dekoracích si můžeš prohlédnout ve videu:

Makramé technika je opravdu jednoduchá a velmi vhodná i pro kreativní činnosti s dětmi. Stačí pár uzlíků a můžeš vytvořit cokoli od listů přes peříčka až po složité lapače snů či nástěnné gobelíny. Tak pojď s námi do toho!

Lea

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Pentart akrylová fixa akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska Ecoline ekologické barvy European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy freska Gesso háčkování heavy body hustota akrylových barev impasto Inktober Artmie jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak zabavit děti během karantény kaligrafie Koh-i-noor korálky křídová barva kulatý štětec kvíz lak linoryt lití akrylových barev makramé malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž pasparta Pigma Micron planner plátno popisovače na sklo a porcelán přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil šeps sítotisk sketchbook journal Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle sprej štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl terpentýnový olej transfer uhlík umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy
MjVkOGU4Zm