5 tipů, jak si vybrat správný stojan

18.02.2017

5 tipů, jak si vybrat správný stojan

 

Ahoj, jsem tvůj nový stojan a rád bych se ti přizpůsobil přesně tak, abychom spolu tvořili nerozlučnou dvojici. Chci být kamarád na míru pro tvé umění. Věděl jsi, že anglické slovíčko stojan (easel) pochází z nizozemského "ezel", což v doslovném překladu znamená osel. Zřejmě moje pojmenování vzniklo z důvodu, že toto zvíře se často využívá na nošení nákladu. A my, stojany, také neseme vzácný náklad - plátna, na kterých se rodí umění. Vyber si mě proto pečlivě, abych ti mohl sloužit nejlépe jak umím!

 

Já, stojan jsem základní uměleckou pomůckou, kterou najdeš v nabídce v rozmanitých variantách. Vybrat si mě můžeš podle velikosti, značky, ceny, podle materiálu, v různých velikostech a cenách. Mohu být mini, stolní, ateliérový, i exteriérové.

 

 

 

 

Je pravda, že my, stojany můžeme být jedním z nejdražších kousků v tvém ateliéru, do kterých investuješ. Na druhé straně se mnou strávíš většinu svého tvůrčího času, proto určitě budeš rád / ráda, když ti přinesu pohodlí a nezpůsobím starosti. Předtím, než si mě vybereš ti chci představit své míry a vlastnosti, tak abych pasoval přesně k tvému umění. Nejdůležitější otázka, která mě zajímá je, abys mi prozradil, na jaký druh umění se zaměřuješ.

 

 

Si zvědavý, jak si vybrat správný stojan? Nejdůležitější je rozhodnout se, při jaké technice ho budeš používat. Přinášíme ti některé Poznávací znaky, které ti usnadní výběr tvého osudového stojanu vyrobeného přesně na tvou míru.

1. Jakou techniku využíváš nejvíce?

Pokud kombinuješ média, nebo pracuješ s vodovými barvami, technikou tekutého akrylu (fluid Acrylics), určitě se ti líbí tvořit ve velmi nízkém úhlu, případně ve zcela horizontální poloze. Jsou stojany určeny právě na práci s vodovými barvami, které ti dovolí upravit úhel přesně podle potřeby a malovat tak v horizontální poloze.

 

Jde o stolní stojany menších rozměrů, takže nezaberou ani polovinu z poloviny tvého tvůrčího koutku. Nejčastěji si je vybírají kreativci, kteří vnímají malování jako hobby.

Malirsky-stojan-stolni-sicily-152.png

 

Pro akvarelové tvoření je aktuálním trendem nechat stéct pár pramínků s barevným pigmentem, k tomuto účelu ti stojan s nastavitelným úhlem bude vděčně sloužit.

 

 

Pokud jsi umělec, který rád používá pastel, určitě oceníš, pokud bude tvé dílo nakloněné ve vertikální poloze, nebo v pozici nakloněné kupředu. Takto může prach z pastelů jednoduše padat dolů a usnadní ti starosti při tvoření.

 

Většina stojanů je vhodná pro malování s akrylem a olejem. Pokud si pomáháš vertikálně nastaveným stojanem, zabráníš tak zbytečnému ukládání prachu na mokré barvy. Nejvíce to oceníš při malování olejovými barvami, protože jejich schnutí trvá mnohem déle než u akrylových.

_vyr_955stojan_platno_buk_bez_gratis.jpg

 

Mých kámošů z řady vertikálních stojanů však najdeš v naši nabídce několik: A-Rámové stojany jsou vhodné pro kreslení portrétů a postav uhlíkem a grafitem (life drawing).

 

Malirsky-stojan-akademicky-atelierovy-sz4.jpg

Pokud chceš stojan používat pro tuto techniku, doporučujeme ti kromě podložky na skicování i lehký stojan s trojnožkou (tzv. A stojan). Je velmi praktický a ideální na udržení uměleckého výkresu.

 

Také ho můžeš jednoduše složit a vejde se do jakékoliv tašky, takže ti nezpůsobí žádné potíže s přenášením.

 

_vyr_3282Profesionalny-maliarsky-stojan-polny-medium-valeriano-box.jpg

Do kategorie skicovacích stojanů se často přidávají i tzv. kufříkové stojany. Také se jednoduše skládají a nabízejí prostor pro uskladnění malířských pomůcek. Jsou tedy pro tebe vhodné, i když se věnuješ malování olejem, akrylem, či pastelkami.

 

Najdeš je u nás s praktickou koženou rukojetí, která zvyšuje komfort při přesunu z místa na místo na tvých tvůrčích výletech. Navíc, se v nich ukrývá  dřevěná paleta, na které si můžeš pohodlně míchat barvy.

 

 

 

 

2. Chceš mě mít v ateliéru, nebo venku v přírodě?

Pokud plánuješ pracovat v ateliéru, klidně si vyber stojan, který je těžší a větší. Vyplatí se ti to zejména pokud maluješ na plátna větších rozměrů. Při malování v přírodě potřebuješ o cosi lehčí a přenosnější stojan, který by měl mít navíc i možnost stabilního umístění na jakémkoliv povrchu. Exteriérové stojany bývají většinou i ošetřené oleji, aby se zabránilo pronikání vlhkosti v případě nepříznivého počasí. Pokud ses v předchozích řádcích našel / našla, doporučuji ti mého kolegy - hliníkový stojan.

 

Také je pro tebe ideálním společníkem zmíněný kufříkový stojan, do kterého si můžeš schovat všechny pomůcky a přizpůsobit si jeho výšku dle potřeby. Dokonce má obuté i gumové úchyty, které se přizpůsobí každému nerovnému povrchu a budou tvé dílo ochraňovat před větrem.

_vyr_2668Maliarsky-stojan--polny-amazon-230.png

 

 

3. Potřebuji svůj prostor a ty také

_vyr_1187maliarske_stojan_213_CAPRI.jpg

Pokud mě nechceš neustále odsouvat do kouta, skládat a odkládat do skříně, raději si mě vyber v menší, stolové podobě, abychom byli oba spokojeni. Takto můžeš své dílo nechat vyschnout, nebo se jím jen jednoduše pyšnit jako dekoračním kouskem na stole, nebo komodě v obývacím pokoji. Pokud je tvůj tvůrčí koutek limitován určitě se mi utěšíš víc, než velkému stojanu.

 

Navíc, pro čistě výstavní a dekorační účely jsme my, stojany, vyrobené i v mini verzi anebo midi rozměrech, ale jsme schopny podepírat tvé umění na výstavách, a to ve velkém stylu!

 

 

4. Chci poznat tvůj umělecký styl

Další druh mého bratra je H-stojan. Své jméno dostal podle tvaru písmene H, které připomíná. Byl vytvořen tak, aby poskytoval stabilitu jakémukoli těžkému plátnu. Také ti ho doporučuji, pokud si typ malíře, který maluje energicky a občas má těžkou ruku. Zdolá jakýkoliv tlak a nezklame. V nabídce ho najdeš v příjemném rozměru. Máme však i bratra - obra, který umí vyrůst až do 229 cm a dostaneš ho spolu s deskou na skicování.

 

Další H-stojan je bratranec, který přišel z Monaca, ten je ještě robustnější a vyšší. Rozložíš ho až do 293 cm a pohodlně presuneš díky kolečkům na podstavci. Má i praktickou odkládací poličku, kterou si můžeš výškově přizpůsobit.

 

To jsou největší pýchy stojanů z rodu Valeriano.

 

_vyr_1188Maliarsky-stojan-akademicky-atelierovy-madrid.jpg _vyr_2667Maliarsky-stojan-akademicky-atelierovy-monaco.jpg

 

5. Jak velké budou tvé díla?

(Vím, že budou velkolepé, ale pokud víš, na jaké rozměry plátna maluješ nejčastěji, vím tě podpořit co nejvíce).

_vyr_3187Maliarsky-stojan-akademicky-atelierovy-london.jpg

Podle velikosti plátna si umíš u nás doma, na malirske-platno.cz vybrat přesně ten druh, jaký ti padne do oka a do ruky nejvíce.

 

Věřím, že budu tvůj osudový stojan a že se mnou přežiješ umění naplno.

 

 

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 Ecoline europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malířské plátno malování malování na hedvábí malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium primární barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice známý umělec Gerhard Richter
NTg2Nz