Jak si vybrat správnou velikost štětce

11.12.2019

Jak si vybrat správnou velikost štětce

Ať už si začátečník nebo pokročilý malíř profesionál, vyznat se ve velikostech a tvarech štětců je opravdu pěkná fuška. Dlouhé, krátké, ploché, kulaté, tlusté, tenké, kdo si to má všechno pamatovat? Pak se nejednou stává, že váháš, zkoušíš a nakupuješ pouze na základě pocitu.

Štětce umělců mají obvykle očíslované velikosti, i když pro jejich fyzické rozměry neexistuje přesný standard. Proto se může snadno stát, že rozdílné značky štětců budou mít i rozdílné rozměry. Dnes zkusíme vnést trošku světla do této umělecké problematiky.

ruzne stetce

Číslování štětců

Štětce jsou obvykle číslovány. Nejběžnější jsou velikosti od 000 do 20. Ale existují i speciální větší a menší velikosti. Štětce s jemností jako 30/0 vyrábějí velké společnosti, ale nejde o obvyklou velikost.

Od nejmenších po největší jsou to tyto velikosti:

20/0, 12/0, 10/0, 7/0, 6/0, 5/0, 4/0 (také psáno 0000), 000, 00, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 , 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 25, 26, 28, 30.

Tato čísla však nemusí být až tak úplně směrodatná. Každá značka a tvar štětce může v konkrétním čísle ve své tloušťce a šířce lišit. Věř tomu nebo ne, oba štětce na fotografii mají velikost č. 10. Je pravda, že rozdíl ve velikosti není obvykle takový extrémní; tyto dva štětce byly vybrány konkrétně na ilustraci.

štetce č. 10, sirka

Pokud kupuješ štětce z katalogu nebo online a jde o značku, kterou neznáš, zkontroluj, zda existuje údaj o skutečné šířce štětce v palcích nebo milimetrech. Ne všechny značky používají jen číslo na určení velikosti štětce.

Znát šířku nestačí

Různé umělecké štětce se liší nejen svou velikostí, i přesto, že číselný údaj je na nich stejný, ale i tloušťkou. A tady už to začíná být opravdu zajímavé. Takže kromě šířky musíš pečlivě zvážit i to, kolik štětin daný štětec má. Pokud maluješ raději akvarelem a tekutými barvami, hrubý štětec udrží podstatně více barvy. To ti umožní malovat déle plynule a bez zastavení. Pokud si naopak fanouškem techniky suchého štětce, měl by ti více vyhovovat štětec, který udrží méně barvy a má méně štětin.

tloušťka stetcu

Ve výsledku je nemožné spoléhat se na nějaké standardní údaje o šířce a tloušťce štětce. I když by se jednotlivé šířky při konkrétním čísle velmi lišit neměli, nejlépe je zjistit konkrétní šířku v milimetrech či palcích přímo u výrobce. Aby si však měl alespoň přibližný odhad, přinášíme ti tabulku, v níž najdeš přehledně sepsány všechny potřebné informace.

tabulka velikosti stetcu

Přeji ti hodně štěstí při výběru toho pravého štětce pro tvé umělecké tvoření,

S pozdravem,

tvá Majka.

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva měsíce barva na chodnik barva na ulice barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 EAA 2021 Ecoline ekologické barvy europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kraftový papír kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malba v plenéru malířské plátno malování malování na dřevo malování na hedvábí malování na kámen malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi malování v přírode markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plenér plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium pozitivni energie primární barvy příroda přírodné štětce přírodní barvy přírodní ekologické barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snap pap snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan streetart streety struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování tekutá křída terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka udržitelnost uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice životné prostředí zlatá zlato známý umělec Gerhard Richter
ZGMyOGEw