S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Jak si založit sketchbook?

27.06.2019

 Jak si založit sketchbook?

Léto je ideální čas na toulání přírodou či městem. Pokud si tvůrčí duše, nenech tyto vzácné momenty jen tak plynout, ber všude s sebou sketchbook!

Je to víc než jen sešit na kreslení. Představ si šatník, podkroví, sklep či složku, ve které jsou uloženy tvé náhodné myšlenky spletené z každodenních zážitků. Sketchbook je cesta zpracování "raw" zážitků.

"Je to láska a závislost v jednom bloku papírů."

Volnost a čistota myšlenek, které právě vyvěrají, cítíš to? Díky sketchbooku je můžeš zachytit tak, jak přicházejí. Sešity na skicování jsou jako tvůj osobní deník, do kterého si zaznamenáváš své pocity, experimentuješ s nápady a dokumentuješ svět kolem sebe. Velmi mě nadchla tato myšlenka, proto jsem připravila pár tipů, jak začít se svým vlastním sketchbookem a proč se vyplatí založit si ho:

sketchbook sešit

1. Dopřej si takový blok papírů a pomůcky, do kterých se zamiluješ

Při vybírání pravého sketchbook sešitu mysli na to, jak a kdy ho budeš chtít používat. Jednou z nejjednodušších cest, jak si zajistit, že svůj skicák otevřeš každý den, je mít ho neustále u sebe. Když se objeví myšlenka či obraz, můžeš je okamžitě zaznamenat na papír. Z tohoto důvodu sketchbook větších rozměrů a hmotnosti nebude nejlepší volbou. Počítej s tím, že ti může vzniknout pěkná sbírka sketchbook sešitů, ke kterým se budeš s láskou vracet. Do těchto bloků se zvykne kreslit tužkou či perem, ale neboj se experimentovat i s novými médii. Moderní bloky papírů mají úpravu s názvem "mixed media", jsou tedy ideální i pro malování akvarelovými barvami, inkousty či uměleckými pery. Vytvoř si koláže, zkus si sbalit do tašky i pár praktických akvarelových fixů či štětec se zásobníkem na vodu. V každém tahu šeptej, no zároveň křič. Je to tvá kniha, tvůj prostor, tvůj svět.

2. Neboj se dělat chyby

Jak řekl slavný americký malíř Bob Ross, neexistují chyby, jen malé šťastné nehody. Jedna z nejtěžších výzev, kterou musíš překonat, když si vedeš denní sketchbook, je zahodit očekávání, že každá stránka bude dokonalým dílem. V uměleckém světě existuje mnoho knih - sketchbooků umělců a často jsou dokonce vysoce oceňovány. Malování ti do podvědomí vtiskuje pocit, že na dokonalosti nezáleží. Tím, že se zcela nezaměřuješ na přesnost linií, jako při malbě na malířské plátno, ztrácíš stres spojený s formou a máš možnost více se zaměřit na obsah a procítit myšlenku, která k tobě přišla. Z toho důvodu je sketchbook ideální pro začínající malíře. Je místem na hraní a experimenty. Pokud se z nějakého náčrtu budeš cítit obzvlášť frustrovaně, jednoduše se ho zbavíš a vytrhneš stránku, nebo to zkus ještě jednou vedle původní skici. Pamatuj, že sketchbook nemá pravidla - kromě trhání můžeš nepovedenou skicu zakomponovat do koláže na jiné stránce, přemalovat ji, nebo papír složit jako origami.

sketchbook sešit

3. Použij pozorování a představivost

Umělci si obvykle vedou sketchbook kvůli dvěma důvodům:

Na zaznamenání světa kolem nich nebo na zachycení myšlenek na papír. Největší zázrak však vzniká tehdy, když se setkají oba tyto světy. Například, pokud si umělec, který obvykle skicuje postavy, možná by se ti líbilo vyzkoušet tzv. slepý obrys (blind Countour drawing) - technika, kdy kreslíš pozorovaný objekt, přičemž se nedíváš na papír a nezvedáš při tom tužku, štětec či jiný nástroj, dokud není obrázek hotový. Toto cvičení ti může pomoci prolomit obvyklou rutinu a vyprodukovat neočekávané obrazy. Výsledné kresby zvyknou být volné, nelogické a trochu chaotické.

Pokud naopak často maluješ interiérové ​​obrazy, zkus nakreslit tentýž prostor podruhé, ale z nového úhlu. Toto cvičení tě naučí vnímat trojdimenzionálnosť předmětu namísto plochého obrazu, který si představuješ ve své hlavě.

Možná máš pocit, že během kreslení zažíváš nudu a je čas na něco neobvyklého. V tom případě vyzkoušej toto: Sbírej obrázky z různých zdrojů; intuitivní vyber ty, které tě zajímají. Prilep je do svého sketchbook journalu, maluj, kresli a zakolážuj je do stránek svého světa fantazie. Vznikne tak nový vesmír, ve kterém mohou spolu existovat různé úlomky každého dne. Jsem si jistá, že vytvoříš něco neočekávaného.

sketchbook sešit

4. Použij sketchbook místo fotoaparátu

Víš, že v Brooklynu existuje knihovna, ve které najdeš přes 41 000 sketchbooků? Představ si, že si prohlížíš kresby, které nastínil někdo během dovolené a také ty pomocí nich čerpáš skvělé tipy na výlet. Pro cestovatele může sketchbook dramaticky zvýšit detaily o okolí, kam se chystá a objevit ty nejlepší věci, které se vyplatí vidět i živě.

Přibalit si sketchbook sešit na dovolenou je tisíckrát ideálnější, než zvolit fotoaparát. Je tomu tak proto, že kreslení nebo malování ti zabere čas, dokud zachytíš vše, co se před tebou rozprostírá. To je hlavní rozdíl mezi tím, být na místě nebo jen rychle cvaknout spoušť a jít hned dál. Když si uděláš čas a zahledíš se do krásy destinace s perem či tužkou v ruce, začneš si uvědomovat detaily, které by si jinak přehlédl. A také, kreslení ti pomůže zapamatovat si výlet ještě důkladněji a vychutnat si ho naplno.

sketchbook sešit

5. Sketchbook je tvůj nejbližší přítel

Kromě cestovatelských sketchbooků jsou také populární sketchbook projekty. Často vyjadřují spojení se zesnulými, milovanými nebo s někým, s kým umělec ztratil kontakt a touží po opětovném spojení. Je to jako soukromá terapie a každá stránka je plná pocitů a myšlenek, se kterými se může lépe vypořádat. Kromě toho mohou být sketchbooky užitečné i během stresujících situací, jako veřejné akce, nepříjemné události, či telefonické rozhovory. Pomáhají přenést pocity na papír a vypustit ventil, čímž se opět nastaví harmonie.

Sketchbook sešit je tu na to, aby zachytil tvůj život jako deník. Může být tvým věrným společníkem na cestách, nebo tě s láskou bude čekat doma po namáhavém dni. Když přemýšlím o tomto způsobu tvoření, napadá mi jen jedna otázka: Jak je možné, že stále nemám sketchbook? Hned zítra si ho musím pořídit! :)

Přeji vám hodně každodenní inspirace

Ingrid

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Lefranc & Bourgeois akrylová barva Pentart akrylová fixa akrylový popisovač akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování ARTMIE ateliér Banksy barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton božský řez COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska EAA EAA 2020 EAA 2021 Ecoline ekologické barvy ekologické malování European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy fotorealismus freska Gerhard Richter Gesso háčkování heavy body hedvábí historie hustota akrylových barev impasto Inktober Inktober Artmie Jackson Pollock jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak namalovat růži jak zabavit děti během karantény jarní malování kaligrafie karanténa Koh-i-noor korálky korálová barva křídová barva krok za krokem kufříkový stojan kulatý štětec kvíz lak linoryt Liquitex lití akrylových barev Louvre makramé malované nádobí malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi malování v přírode markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování modrá barva Molotow mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž papír pasparta patina Pigma Micron planner plátno plátno na lepence plenér popisovače na sklo a porcelán pouring pouring médium přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil Sakura šeps sítotisk sketchbook journal Snazaroo Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle špachtle ARTMIE sprej St. Petersburg štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl techniky malby tekuté křídy terpentýnový olej transfer tužka tvar štětce uhlík umělci umělecké techniky umělecké termíny umělecké tipy umělecké výrazy umělecký štětec umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy životní prostředí zlatá barva zlatý řez
NzVlNT