ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 139 Kč
skladem


Malířské plátno po svém

Jak natáhnout plátno na rám


Jen zvuk dobře napnutého plátna dokáže v umělci rozehřát vášeň po malování. A pouze plátno, které si sami připravíte, bude nést dokonalou myšlenku našeho poselství zobrazeného tahem štětce.

Podívejme se společně na způsob, jakým se dá plátno natáhnout na rám. Samozřejmě, není nic jednoduššího než si ho koupit, ale pokud toužíte po originálním rozměru a vlastní iniciativě, je to relativně levné a také jednoduché. Umělecké potřeby potřebné k sestavení malířského plátna, tedy plátno na rám a lišty pro sestavení blind rámu, nebo napínací kleště najdete i u nás v e-shopu.

 

Co budete potřebovat:

  • Kladivo
  • Plátno
  • Napínací kleště
  • Lišty (4ks)
  • Pistole sponkovací
  • Meter/kovový úhelník
  • Nůžky

 

Sestavte si rám na plátno

Začneme se čtyřmi lištami pro sestavení blind rámu, tedy rámu, který není vidět a je schovaný pod plátnem. Potřebujeme dvě lišty stejné velikosti pro protilehlé strany rámu podle toho, jaké rozměry budeme potřebovat. Lišty jsou dopředu zkosené výsekami, tedy stačí vsunout jednu lištu do druhé. Někdy jsou mezery velmi těsné, proto potřebujeme použít kladivo na upevnění konstrukce rámu.

Pro sestavení rámu se potřebujeme ujistit, že je sestrojen rovnoměrně s pravými úhly. Pomoci si můžeme kovovým úhelníkem. Porovnejte ho s jednou hranou a ujistěte se, že druhý okraj je rovný. Dalším způsobem jak se ujistíte zda je váš rám dokonalý čtverec nebo obdélník je, že použijete metr, kterým si změříte úhlopříčky na obou stranách z jednoho rohu k protilehlému a zkontrolujete si zda je délka stejná.

Když už máme rám hotový, dostáváme se k nejtěžší fázi a to je natažení plátna. Plátno, které máme, si rozprostřeme a položíme na něj sestrojený rám. Je třeba pamatovat na to, abychom kolem celého rámu nechali alespoň 3-4 cm plátna navíc. To znamená, že pokud potřebujeme malířské plátno s rozměrem 40x40cm, potřebujeme si na něj přichystat plátno s rozměry o cca 3 - 4 cm většími na každou stranu, tedy malířské plátno s rozměry cca 48 x 48 cm.

Začneme na delší straně rámu, pokud máme čtverec vyberem si libovolnou stranu. Plátno přichytíme na lištu svorkou, pomocí sponkovací pistole, zhruba někde uprostřed. Při natahování plátna pracujeme vždy s protilehlou stranou, kterou stejným způsobem upevníme svorkou uprostřed lišty. Pro dokonalé napnutí použijeme napínací kleště, abychom zajistili potřebné těsné upevnění plátna. Je třeba dát pozor abychom ho neprotrhli.

Postup zopakujeme při dalších stranách a následně se vrátíme zpět k první, se kterou jsme začínali. Začneme upevňovat plátno od středové svorky cca 2 cm vpravo i vlevo a zopakujeme to na protilehlých stranách. Při rozích nesmíme zapomenout nechat volné místo přibližně 4 cm od okraje pro zakončení plátna.

Skládání plátna na rozích blind rámu může vyžadovat určitou zdatnost, ale časem se to určitě naučí každý. Plátno pořádně natáhneme z jedné strany těsně k rohu a připevníme ho svorkou. Složíme plátno přesně tak, aby pěkně obepínalo roh rámu, natáhneme ho a upevníme pomocí sponkovací pistole. Tento postup zopakujeme u všech rozích.

 


Malířské plátno na rámu už máme skoro hotové. Je třeba se ale ujistit zda je plátno dobře natažené. Pružnost plátna by měla připomínat pružnost bubnu.

Celý proces si můžete prohlédnout v přiloženém videu. Nechte se inspirovat a zkuste si sestrojit vlastní malířské plátno!

 


Zdroj: http://video.about.com/painting/How-to-Stretch-a-Canvas.htm


S pozdravem Vaše Diana

 

 

 


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

OTI0MTB