S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Vyrob si: Háčkovaná velikonoční vajíčka

01.04.2022

Vyrob si: Háčkovaná velikonoční vajíčka

Jako každý rok, i nyní se nacházíme v období příprav na Velikonoce. Kromě jarní tématiky na našich obrazech se velikonoční motivy přenášejí i do ostatního tvoření – například i do háčkování. Proto ti dnes ukážeme, jak si doma vyrobit jednoduchá háčkovaná vajíčka.

háčkování velikonočních dekoracíPhoto: Artmie.cz

Háčkování je činnost, které se se zálibou věnovaly už naše prababičky. Kdysi běžný způsob výroby oblečení, ubrusů či dekorací se pomalu vrací mezi trendy a věnovat se mu začínají všechny věkové kategorie. A jelikož my milujeme objevování všech technik a činností týkajících se uměleckého světa, podlehli jsme háčkování také.
Jak tedy postupovat při výrobě velikonočních vajíček z vlny? Pokračuj níže a dozvíš se!

háčkování vajíčekPhoto: Artmie.cz

Jak vyrobit vajíčko na Velikonoce?

Pro začátek potřebuješ háček na háčkování a vlnu nebo bavlnu. Při jejich výběru pamatuj na to, že volba háčku se odvíjí od tloušťky vybrané vlny.
V prvním kroku si vytvoříme magický kroužek se šesti očky. Kroužek pevně stáhneme a spojíme poslední očko s prvním (jako na druhém obrázku).

velikonoční vajíčkaPhoto: Artmie.cz

Dalším krokem je vytvoření prvního řádku. Vajíčko budeme rozšiřovat tím, že do každého očka vháčkujeme dvě – na konci řádku tedy máme 12 oček.
Abychom se uměli dobře orientovat, vždy je dobré připevnit si na začátek řádku označovač, který nám usnadní počítání řádků.

velikonoční vajíčka háčkovanáPhoto: Artmie.cz

V dalším řádku rozšiřujeme každé druhé očko. Postupujeme takto - 2 sloupky do jednoho očka, 1 sloupek do jednoho očka, 2 sloupky do jednoho očka… až do konce řádku. Na konci máme 18 oček.

Ve třetím řádku rozšiřujeme každé třetí očko. Postupujeme tedy takto – 2 sloupky do jednoho očka, 1 sloupek do jednoho očka, 1 sloupek do jednoho očka, 2 sloupky do jednoho očka… až do konce řádku. Nyní máme na vajíčku 24 oček.

háčkování velikonocePhoto: Artmie.cz

Ve čtvrtém, pátém a šestém řádku nebudeme přidávat žádné očko. Pracujeme tedy takto – 1 sloupek jedno očko, 1 sloupek jedno očko… stejně až do konce. (V řádku máme 24 oček.) Po třech rovných řádcích už vajíčko začíná nabírat určitý tvar. V tomto bodě začínáme velikonoční vajíčko zužovat – budeme ubírat počet oček, abychom vytvořili špičatější tvar.

V dalším kroku spojíme dvě očka do jednoho na začátku řádku a v polovině. Zbytek řádku dokončíme bez zužování – máme tedy 22 oček. V následujících dvou řádcích budeme zužovat každé páté očko. Výsledný počet oček bude 15.
Další dva řádky vytvoříme zúžením čtvrtého očka. V tomto bodě máme 10 oček a přichází čas na vyplnění vajíčka dutým vláknem (nebo jinou výplní, kterou si zvolíš).
V posledních řádcích zužujeme každé třetí očko, dokud nám nezbude posledních 6 oček (je úplně v pořádku, pokud ti zůstane i méně). Ty spojíme a utáhneme uzlíkem.

háčkováníPhoto: Artmie.cz

Pokud se ti výsledný tvar vajíčka zdá příliš špičatý, pořád ho můžeš trochu zaoblit pomocí vlny a jehly. Nezapomeň si na konci nechat trochu vlny k zavěšení. :)

háčkování dekoracePhoto: Artmie.cz

Tady jsme ti postup zapsali jiným způsobem:

Zkratky:

O - očko - krátký sloupek
ZD - zdvojení - do jednoho očka dva krátké sloupky
U - ubírání - dvě očka se spojují do jednoho

Na začátku si vytvoříme magický kruh. (6 oček)
1. 
řada: ZD každé O (12 oček)
2. řada: ZD-O, O, ZD-O, O… zdvojíme každé druhé O (18 oček)
3. řada: ZD-O, O, O, ZD-O, O, O… zdvojíme každé třetí O (24 oček)
4. řada: 24 O
5. řada: 24 O
6. řada: 24 O
7. řada: U na začátku řádku a v polovině řádku (22 oček)
8. řada: O, O, O, U, O, O, O, O, U… ubíráme každé 5. očko
9. řada: pokračujeme v ubírání každého 5. očka (15 oček)
10. řada: O, O, O, U, O, O, O, U… ubíráme každé 4. očko
11. řada: pokračujeme v ubírání každého 4. očka (10 oček)
12. řada: O, O, U, O, O, U… ubíráme každé 3. očko
13. řada: pokračujeme v ubírání každého 3. očka (6 oček)
14. řada: ukončíme spojením zbývajících oček

A háčkované velikonoční vajíčko je na světě!

velikonoce dekoracePhoto: Artmie.cz

Pamatuj, že háčkování je proces, který vyžaduje jen trochu dovednosti a spoustu trpělivosti. Nenech se odradit, pokud se ti něco nepovede napoprvé. (Moje vajíčka vznikla po několika pokusech a pár nadávkách. :D ) Část vzhledu vajíčka také záleží na tom, jak ho vycpeš. Jak už jsem zmínila, vznikne-li ti na konci až příliš výrazný špic, můžeš ho zjemnit pomocí jehly a zbytku vlny.

Tip: Neboj se zkoušet a vymýšlet různé varianty – například zužování jiným stylem nebo s jiným počtem oček. Nech se vést fantazií a uvidíš, jaké originální výtvory ti vzniknou.

háčkování vajíčekPhoto: Artmie.cz

Na výrobu velikonočního vajíčka jsme použili:

Vlnu, kterou si můžeš vybrat ZDE.
Háčky na háčkování, které najdeš ZDE.
Označovače.
Výplň ve formě dutého vlákna.

Doufáme, že ti náš návod poslouží a svými velikonočními vajíčky se nám pochlubíš na sociálních sítích. Tak do háčkování!

Lea

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Pentart akrylová fixa akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska Ecoline ekologické barvy European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy freska Gesso háčkování heavy body hustota akrylových barev impasto Inktober Artmie jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak zabavit děti během karantény kaligrafie Koh-i-noor korálky křídová barva kulatý štětec kvíz lak linoryt lití akrylových barev makramé malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž pasparta Pigma Micron planner plátno popisovače na sklo a porcelán přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil šeps sítotisk sketchbook journal Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle sprej štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl terpentýnový olej transfer uhlík umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy
YzVhYTA5