Vědci vynalezli nový odstín modré. Víš, jak se jmenuje?

22.05.2017

Vědci vynalezli nový odstín modré. Víš, jak se jmenuje?

Vědcům se podařilo nečekaně objevit dosud nepoznaný odstín modré barvy. Umělci z celého světa mohou rozhodnout, jak se bude jmenovat. Chceš se do hlasování zapojit i ty?

Mas Subramanian, chemik a profesor z Oregonské státní univerzity, se proslavil v roce 2009, když ve své laboratoři objevil zcela nový odstín modrého pigmentu s názvem YInMn Blue. Byl to spontánní vědecký zázrak ve zkoumání spektra barev, který přispěl do světa umění po dlouhých 200 letech.

Málokto však ví, že tento nečekaný objev byl jen šťastnou náhodou. V roce 2009 student ve své laboratoři skombinoval ve zkumavce při tepelných úpravách yttrium, indium a oxidu mangán (chemické sloučeniny, které obsahují kyslík). Když tehdejší mladí vědci vyndali směs venku, hmota měla očarujíci jasně modrou barvu.

Před tímto objevem byl francouzský chemik Louis Jacques Thenard posledním, kdo vynašel nový modrý pigment s názvem kobaltová modř v roce 1802.

"Zákazníci si zatím nemohou koupit pastelky s odstínem YInMn Blue, které by měly být dostupné na trhu již koncem roku 2017", uvádí společnost Crayona. Tato firma zároveň spustila soutěž o nejlepší název pro úžasný nový odstín, protože vědecké jméno je dost těžké vyslovit, pamatovat si, zda psát. Hlasování se mohou zúčastnit umělci z USA a Kanady, ale klidně nám dej vědět, jaký název by si pro tento odstín chtěl/a ty!

 

 

"YInMn Blue, první modrý pigment objevený po 200 letech," říká Mas Subramanian. Chcete ho také vyzkoušet?

"Snažíme se udržet naši barevnou paletu inovativní a trendovou a proto jsme rádi, že jsme zavedli nový modrý barevný odstín inspirovaný pigmentem YInMn", uvedl v tiskové zprávě Smith Holland, generální ředitel a prezident společnosti Crayola. Není vyloučeno, že zanedlouho s touto novou barvou začnou pracovat i další světově známé značky oblíbených uměleckých produktů.

YinMn Blue je velmi stabilní sloučenina (tj. nereaguje při ohřátí, ochlazování nebo míchání s vodou nebo kyselinou). Když ho Subramanianova laboratoř objevila, okamžitě požádal o patent. Nový odstín tak může ovlivnit vývoj umění a uměleckého průmyslu.

"Většina vědeckých objevů vzniká za neočekávaných okolností," říká šťastný vynálezce.

Více zázračných odtieňov si můžete prohlédnout zde.

 

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva měsíce barva na chodnik barva na ulice barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 EAA 2021 Ecoline ekologické barvy europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kraftový papír kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malba v plenéru malířské plátno malování malování na dřevo malování na hedvábí malování na kámen malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi malování v přírode markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plenér plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium pozitivni energie primární barvy příroda přírodné štětce přírodní barvy přírodní ekologické barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snap pap snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan streetart streety struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování tekutá křída terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka udržitelnost uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice životné prostředí zlatá zlato známý umělec Gerhard Richter
MzRiOTI