Urban skicování | Do ulic s perem a štětcem

07.09.2018

Urban skicování | Do ulic s perem a štětcem

Urban skicování není jen o kreslení budov. Jde o zachycení reálného života, lidských výtvorů a každodenního rituálu vnějšího světa. Ukládání vzpomínek z měst a ulic do skicáru je již dlouholetou uměleckou tradicí a dnes si řekneme jak na to!

 

Umění v pohybu


Lidé při práci, hře nebo odpočinku. Obrovské trhy, městská hromadná doprava, kavárny, muzea, jazzové kluby, pouliční umělci. V kreslení venku neexistují hranice ani vyčerpatelné limity. A pokud i nežijete v blízkosti významné metropole, nebojte se. Neexistuje totiž žádné pravidlo o tom, co je a co není urbanistické skicování. Každé město, velkoměsto či dokonce i vesnice má své architektonické skvosty, zajímavá místa či jen jednoduché budovy obehnané lidmi.

 

13 rad na skicování v terénu


Přináším vám 13 tipů na získání zkušeností se skicováním městských částí. Chcete strávit svůj čas produktivně a hlavně se pobavit? Tak vezměte svůj skicák a utíkejte ven!

 

Jednoduchost


Tužka nebo pero, deník nebo náčrtník a malá sada akvarelů - perfektní volba pro každého umělce. Po čase však zjistíte, co vám vyhovuje nejvíce. Nebojte se proto techniky či pomůcky střídat a objevte tak, s čím se vám nejlépe pracuje.

 

Zde jsou naše tipy na pomůcky, které budete potřebovat:


Profesionální sada akvarelových barev Winsor & Newton Field Box. Vejde se ti do kapsy. Doslova.
Blok francouzských papírů na akvarel ARCHES, který odolá vrtochům počasí
Pera s výjimečným archivním inkoustem - SAKURA Pigma Micron
Akvarelový pomocník ve formě fixy německé značky Aqua Solo Goya
Mistry opředené slavné akvarelové barvy White Nights

 

 

Buďte vždy připraveni


Odcházíte ven nebo někam cestujete? Nezapomeňte si vaši vzít s sebou! Perfektní příležitost se může vyskytnout kdykoliv, buďte proto připraveni.

 

Kreslete to, co vidíte


Při učení se a studování je tato věta zlatým pravidlem. Kreslete to, co vidí vaše oči, zaznamenávejte to jak studie a zhŕňajte poznatky o vašem okolí. Nikdy se nepřestávejte učit z toho, co můžete vidět na vlastní oči.

 

Flexibilita


Občas se stane, že si skicák necháte doma a před vámi stojí nádherný monument, který potřebujete zachytit. Nezoufejte, nakreslete jej na papírový ubrousek nebo kousek kartonu s vypůjčeným perem či tužkou.

Kreslete to, co se k vám promlouvá


Inspiraci nehledejte, najde si vás sama.

 

Najděte si společnost


Najdou se i umělci, kteří nechtějí tvořit samotě. Najděte si proto trpělivého společníka (nebo nejlépe umělce), který s vámi bude trávit chvíle skicování.

 

Někdy je třeba požádat o povolení


Při kreslení cizích lidí je někdy nezbytné zeptat si povolení. Nemusí být totiž každý nakloněn umění tak, jako vy.

 

Vždy ve střehu


Dávejte pozor na to, co se děje kolem vás.

 

 

Zahalte se


Pokud nechcete aby si vás kolemjdoucí všimli, noste tmavé brýle nebo klobouk s širokým okrajem, nesedávajte v centru náměstí a jednoduše - nepřitahujte pozornost.

Nebojte se konečného výsledku


Zaměřte se na proces, ne na výsledek. Jste ve fázi učení, proto neočekávejte od každé skici estetický zážitek na konci. Ne vždy je to navenek hezké i správné nakreslené.

 

Experimentujte s technikami


Experimentujte s širokou škálou technik či materiálů. Nechcete brát všechen materiál venku? To není žádný problém - rychlou tužkovou skicu si předelejte doma podle svých představ.

 

 

Méně je někdy více


Tato řada platí i v technikách či pomůckách, ale také v množství času, který prosedíte venku kreslením. Nechte v skicování vyznít jednoduchost a také si dopřejte určitou dávku odpočinku.

 

Objevte bohatý, rozmanitý městský život


Ne všichni urban kreslíři jsou architekti a ne všechny náčrty města musí být jen komplikovaně nakreslené budovy. Rozhlédněte se kolem - všímejte si lidí, fontány, ploty, chodníky či automobily.

 

 

Sama chodím často nabírat inspiraci ven - ať už do města nebo do přírody. Je to perfektní odpočinek a studium zároveň. Pokud vám tyto tipy pomohly nebo dodaly odvahu tak neváhejte, vezměte svůj skicák a utíkejte venku.

 

Těším se na vás příště,

vaše přítelkyně Sabína.

 

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva měsíce barva na chodnik barva na ulice barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 EAA 2021 Ecoline ekologické barvy europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kraftový papír kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malba v plenéru malířské plátno malování malování na dřevo malování na hedvábí malování na kámen malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi malování v přírode markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plenér plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium pozitivni energie primární barvy příroda přírodné štětce přírodní barvy přírodní ekologické barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snap pap snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan streetart streety struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování tekutá křída terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka udržitelnost uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice životné prostředí zlatá zlato známý umělec Gerhard Richter
NDViMDc4N