S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Termíny z uměleckého světa, které ti rozšíří obzory

16.09.2021

Termíny z uměleckého světa, které ti rozšíří obzory

Přestože se v uměleckém světě pohybují už léta, někdy narazím na výraz, který mi dělá problém, nebo mu přesně nerozumím. A protože se s tímto “problémem” setkávají i lidé v mém okolí, myslím si, že nebude na škodu si pár takových termínů a výrazů znovu připomenout. Pokud je neznáš, naučíš se něco nového a pokud je znáš, aspoň si je připomeneš.

Chiaroscuro

Tato technika se u nás nazývá i šerosvit a je využívaná při malbě i kresbě. Základem šerosvitu je vytvoření kontrastu mezi světlou a tmavou plochou tak, aby objekty získaly dojem trojrozměrnosti. Jeho využití si už určitě viděl - například v dílech Leonarda da Vinci, Rembrandta či Goyi. 

Příkladem šerosvitu je i dílo Ukřižování svatého Petra od Caravaggia:

serosvitFoto: Pixabay.com

Alla prima

Tato technika, nazývající se i wet-on-wet, je využívanou zejména při malování olejovými barvami. Základem je překrývání jednotlivých barev ještě v době, kdy nejsou úplně suché, přičemž takové malování je oproti tradiční malbě olejovými barvami mnohem kratší. Ze slavných malířů můžeš tuto techniku vidět u Diega Velázqueze či Vincenta van Gogha.

Trompe l'oeil

Cílem této techniky je vytvořit malbu tak dokonalou, že je obtížné rozlišit, zda jde o skutečnost nebo iluzi. Zde se řadí i nástěnné malby, či dokonce malby na chodnících, které jsou často využívány jako turistické atrakce.

malba na ulici

Foto: Pixabay.com

Contrapposto

Tento termín se využívá k popisu pózy, v níž postava setrvává. Váhu těla udržuje jedna noha, přičemž paže a ramena jsou stočené mimo osy bederní části. Nejznámější sochou, která nese tuto pózu je socha Davida od Michelangela. V tomto postoji setrvává i Venuše Mélská či Botticelliho Venuše v obraze Zrození Venuše.

Fotorealismus

Fotorealismus si zakládá na studování fotografie a její následné reprodukci na plátno v co nejpřesnější podobě. Mnozí začínající umělci se pomocí fotorealismu učí, jak správně malovat a zobrazovat realitu. Na tuto techniku se často využívají dekorační či akrylové spreje.

fotorealismusFoto: Pexels.com

Zlatý řez

Často se nazývá také božský řez a přestože jde o číslo, můžete se o něm dočíst mnoho v různých knihách o umění. Na základě zlatého řezu se vytvářejí geometrické útvary, které se v evropské kultuře považují za estetické a přitažlivé. Jako estetickou výhodu ho ve svých dílach často využívali i Leonardo da Vinci, Rembrandt či Salvador Dalí. Vy si ho můžete vyzkoušet například pomocí barevných tužek Bruynzeel.

Umění tvoří různorodá škála technik, pojmů, termínů a období, které dají zabrat i vystudovaným umělcům. Proto je zcela v pořádku, když některou z těchto oblastí neznáš. Skvělé však je, pokud je toužíš objevovat a zkoušet během svých uměleckých chvil - a nám bude potěšením, pokud se na tuto objevitelskou cestu vydáš právě s Artmie.

A která technika je tvou nejoblíbenější?

Lea

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Lefranc & Bourgeois akrylová barva Pentart akrylová fixa akrylový popisovač akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování ARTMIE ateliér Banksy barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton božský řez COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska EAA EAA 2020 EAA 2021 Ecoline ekologické barvy ekologické malování European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy fotorealismus freska Gerhard Richter Gesso háčkování heavy body hedvábí historie hustota akrylových barev impasto Inktober Inktober Artmie Jackson Pollock jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak namalovat růži jak zabavit děti během karantény jarní malování kaligrafie karanténa Koh-i-noor korálky korálová barva křídová barva krok za krokem kufříkový stojan kulatý štětec kvíz lak linoryt Liquitex lití akrylových barev Louvre makramé malované nádobí malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi malování v přírode markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování modrá barva Molotow mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž papír pasparta patina Pigma Micron planner plátno plátno na lepence plenér popisovače na sklo a porcelán pouring pouring médium přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil Sakura šeps sítotisk sketchbook journal Snazaroo Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle špachtle ARTMIE sprej St. Petersburg štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl techniky malby tekuté křídy terpentýnový olej transfer tužka tvar štětce uhlík umělci umělecké techniky umělecké termíny umělecké tipy umělecké výrazy umělecký štětec umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy životní prostředí zlatá barva zlatý řez
YWNiYzA0