S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Menu

 

Které techniky malby by si měl mít v malíčku?

03.02.2019

Které techniky malby by si měl mít v malíčku?

Máš vlastní ateliér, k dispozici všechny potřebné nástroje a jsi připraven začít svou uměleckou cestu? Pak by ses měl seznámit i se základními malířskými technikami a styly. Díky nim si můžeš vytvořit krásné mistrovské dílo.

  1. Podkladová vrstva (underpainting)

Začínáme počáteční vrstvou barvy nanášené na plátno. Vytvoření podkladu je jednoduchá technika, která má velký vliv na zbytek malby. Pokud se namaluje správně, tak vytvoří skvělý základ pro další stínování a barevné sjednocení obrazu. Rovněž může nastínit to, jakým dojmem bude obraz působit. Modrý podklad použij, když chceš vytvořit chladný dojem, k vytvoření horkého dojmu (poušť, letní období) použij raději žlutý a fialový poklad, díky kterému se ti bude dobře obraz stínovat.

 

Tato kostra malby tě bude usměrňovat při dalším nanášení jednotlivých vrstev a umožní ti věnovat se detailněji jednotlivým prvkům na obraze. Důležité je, aby si začal postupovat od tenkých vrstev k hrubým, zejména při použití pomalu schnoucích barev.

 

techniky malování

 

 

  1. Vytváření struktury (building up textura)

Jistě víš, jak moc dokáže obraz zaujmout. Tzv. 3D strukturu můžeš vytvořit nejen pomocí hrubé vrstvy barvy a špachtle. Někteří umělci používají například skořápku z vajíčka, či písek.

Dodej svému obrazu nový rozměr i díky struktuře.

Podívej se na podrobný návod, jak vytvořit strukturu pomocí skořápky z vajíčka.

 

 

 

 

  1. Malování "suchým štětcem" (dry brushing)

Malování suchým štětcem není sice až tak známou technikou, ale za to ji mnozí mají velmi v oblibě - a navíc je i zcela jednoduchá. Techniku ​​se rychle naučíš i ty a dokážeš s ní namalovat skutečné díla. Začneš tím, že si zvolíš vhodný štětec, nejlépe syntetický a olejovou barvu. Základem je to, že maluješ štětcem, který důkladně vysušíš pomocí servítky, čímž odsaješ většinu oleje a "zbytkovou" barvu pak nanášíš na plátno v tenké vrstvě.

Díky této metodě vytvoříš stíny, různé barevné přechody zcela bez problémů. Další výhodou je rychlé schnutí. Tato malba v konečném důsledku připomíná kresbu tužkou nebo uhlíkem a výsledkem jsou opravdu realistické obrazy.

 

  1. Odstraňování barvy (sgraffito)

Odstranění barvy může být stejně důležité jako jeho aplikace. Sgraffito je pojem, který se používá pro odstraňování barvy, dokud není malba zcela zaschlá. Je to užitečné například při malování vlasů, škrábanců, trávy a podobně. Pro tento účel můžeš použít téměř jakýkoliv špičatý předmět, například i konec štětce.

 

  1. Použití média

Média jsou kapaliny, které se dají přidávat do barvy, aby měnily její konzistenci, dobu schnutí a strukturu. Existují různá média, které dokáží udělat malbu lesklou, ale i matnou.

 

Prohlédni si naše profesionální média. Určitě tě některé z nich zaujmou.

 

A na závěr vzpomenu, že je velmi důležitý vhodný výběr štětců, které použiješ. K dispozici máš štětce různých tvarů a s rozmanitými typy vláken. Důležité je odzkoušet si, který ti nejvíc vyhovuje.

Nejvšestrannější jsou syntetické štětce, které se dají použít s různými typy barev. Na tvorbu podkladu doporučuji použít větší, ploché či širší štětce. Tenčí štětce ti pomohou při dotahování detailů a na oblé tvary, na jemné a plynulé přechody ti doporučuji kulaté a vějířovité štětce.

 

Nezapomínej, že o štětce se musíš důkladně starat, přečti si proto více o péči o ně.

 

Pokud chceš malovat, jako skutečný umělec, neboj se toho, začátky bývají rozpačité a ani zdaleka nejsou jednoduché. Každý umělec si musel tímto projít. Důležité však je, aby ti malování přinášelo radost a pomohlo zapomenout na každodenní starosti.

 

Kreativní den plný nových nápadů ti přeje Zuzka

 

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Pentart akrylová fixa akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska Ecoline ekologické barvy European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy freska Gesso háčkování heavy body hustota akrylových barev impasto Inktober Artmie jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak zabavit děti během karantény kaligrafie Koh-i-noor korálky křídová barva kulatý štětec kvíz lak linoryt lití akrylových barev makramé malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž pasparta Pigma Micron planner plátno popisovače na sklo a porcelán přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil šeps sítotisk sketchbook journal Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle sprej štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl terpentýnový olej transfer uhlík umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

NTFmNmRkZG