Které techniky malby by si měl mít v malíčku?

03.02.2019

Které techniky malby by si měl mít v malíčku?

Máš vlastní ateliér, k dispozici všechny potřebné nástroje a jsi připraven začít svou uměleckou cestu? Pak by ses měl seznámit i se základními malířskými technikami a styly. Díky nim si můžeš vytvořit krásné mistrovské dílo.

  1. Podkladová vrstva (underpainting)

Začínáme počáteční vrstvou barvy nanášené na plátno. Vytvoření podkladu je jednoduchá technika, která má velký vliv na zbytek malby. Pokud se namaluje správně, tak vytvoří skvělý základ pro další stínování a barevné sjednocení obrazu. Rovněž může nastínit to, jakým dojmem bude obraz působit. Modrý podklad použij, když chceš vytvořit chladný dojem, k vytvoření horkého dojmu (poušť, letní období) použij raději žlutý a fialový poklad, díky kterému se ti bude dobře obraz stínovat.

 

Tato kostra malby tě bude usměrňovat při dalším nanášení jednotlivých vrstev a umožní ti věnovat se detailněji jednotlivým prvkům na obraze. Důležité je, aby si začal postupovat od tenkých vrstev k hrubým, zejména při použití pomalu schnoucích barev.

 

techniky malování

 

 

  1. Vytváření struktury (building up textura)

Jistě víš, jak moc dokáže obraz zaujmout. Tzv. 3D strukturu můžeš vytvořit nejen pomocí hrubé vrstvy barvy a špachtle. Někteří umělci používají například skořápku z vajíčka, či písek.

Dodej svému obrazu nový rozměr i díky struktuře.

Podívej se na podrobný návod, jak vytvořit strukturu pomocí skořápky z vajíčka.

 

 

 

 

  1. Malování "suchým štětcem" (dry brushing)

Malování suchým štětcem není sice až tak známou technikou, ale za to ji mnozí mají velmi v oblibě - a navíc je i zcela jednoduchá. Techniku ​​se rychle naučíš i ty a dokážeš s ní namalovat skutečné díla. Začneš tím, že si zvolíš vhodný štětec, nejlépe syntetický a olejovou barvu. Základem je to, že maluješ štětcem, který důkladně vysušíš pomocí servítky, čímž odsaješ většinu oleje a "zbytkovou" barvu pak nanášíš na plátno v tenké vrstvě.

Díky této metodě vytvoříš stíny, různé barevné přechody zcela bez problémů. Další výhodou je rychlé schnutí. Tato malba v konečném důsledku připomíná kresbu tužkou nebo uhlíkem a výsledkem jsou opravdu realistické obrazy.

 

  1. Odstraňování barvy (sgraffito)

Odstranění barvy může být stejně důležité jako jeho aplikace. Sgraffito je pojem, který se používá pro odstraňování barvy, dokud není malba zcela zaschlá. Je to užitečné například při malování vlasů, škrábanců, trávy a podobně. Pro tento účel můžeš použít téměř jakýkoliv špičatý předmět, například i konec štětce.

 

  1. Použití média

Média jsou kapaliny, které se dají přidávat do barvy, aby měnily její konzistenci, dobu schnutí a strukturu. Existují různá média, které dokáží udělat malbu lesklou, ale i matnou.

 

Prohlédni si naše profesionální média. Určitě tě některé z nich zaujmou.

 

A na závěr vzpomenu, že je velmi důležitý vhodný výběr štětců, které použiješ. K dispozici máš štětce různých tvarů a s rozmanitými typy vláken. Důležité je odzkoušet si, který ti nejvíc vyhovuje.

Nejvšestrannější jsou syntetické štětce, které se dají použít s různými typy barev. Na tvorbu podkladu doporučuji použít větší, ploché či širší štětce. Tenčí štětce ti pomohou při dotahování detailů a na oblé tvary, na jemné a plynulé přechody ti doporučuji kulaté a vějířovité štětce.

 

Nezapomínej, že o štětce se musíš důkladně starat, přečti si proto více o péči o ně.

 

Pokud chceš malovat, jako skutečný umělec, neboj se toho, začátky bývají rozpačité a ani zdaleka nejsou jednoduché. Každý umělec si musel tímto projít. Důležité však je, aby ti malování přinášelo radost a pomohlo zapomenout na každodenní starosti.

 

Kreativní den plný nových nápadů ti přeje Zuzka

 

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva měsíce barva na chodnik barva na ulice barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 EAA 2021 Ecoline ekologické barvy europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kraftový papír kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malba v plenéru malířské plátno malování malování na dřevo malování na hedvábí malování na kámen malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi malování v přírode markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plenér plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium pozitivni energie primární barvy příroda přírodné štětce přírodní barvy přírodní ekologické barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snap pap snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan streetart streety struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování tekutá křída terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka udržitelnost uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice životné prostředí zlatá zlato známý umělec Gerhard Richter
ZTVjOGU0NT