Poznejte kouzlo práce s olejovými barvami

16.10.2020

Poznejte kouzlo práce s olejovými barvami

Malování je činnost, kterou si mnozí z nás zvolí ve volném čase, protože se při něm dobře odreagují. Jiní berou tuto zálibu mnohem vážnější a snaží se své dovednosti cílevědomě zlepšovat, aby svá díla jednou dovedli do profesionální roviny.

Ať už jste studentem, profesionálem, nebo začátečníkem, je dobré, pokud si během své umělecké chvilky vyzkoušíte různé techniky a způsoby malby. Tak se vám nejlépe podaří najít tu pravou techniku, která vám sedne. 

Ačkoli mají všechny druhy barev své kouzlo, ty olejové jsou jakýmsi pomyslným králem mezi barvami. Je to tím, že je práce s nimi náročnější? Nebo tím, že je používali umělci světových formátů? Ať je to už tak či onak, práce s nimi není až tak náročná, jak se může na první pohled zdát.

Hlavní výhodou olejových barev je doba, během níž vysychají. Protože jim to trvá dlouho, při malování máte množství času na práci, míchání barev a různých potřebných odstínů.

Při zkoušení barvy můžete stejně vyzkoušet různé způsoby nanášení tenkých a tlustých vrstev barvy, dokonce i ve více vrstvách na sobě. Při malování můžete využít štětce – nejlépe ploché – či špachtle. Pokud toužíte po větším zážitku, můžete barvy nanášet i prsty přímo na plátno.

Pokud je třeba barvu ředit, využívá se na to terpentýn. Velkým pomocníkem je i lněný olej, který jednotlivé barvy spojuje.

Při malování olejovými barvami můžete využít paletu, avšak více umělci míchají barvy i přímo na plátně.

Olejové barvy se nanášejí většinou na plátno. Nejčastější volbou je lněné nebo bavlněné plátno, které by mělo být napnuté na rámu. Pokud je plátno připraveno, můžeme na něj nanést základní barvu, která zabrání, aby při dalším malování barva vsakovala do plátna. Následně na plátno nanášíme vrstvy barvy. Pokud si netroufáte malovat přímo barvami na plátno, můžete si udělat náčrt tužkou.

Když je malba hotová, doporučuje se ji přelakovat průsvitným lakem, který zabrání ulpívání špíny a prachu.

A teď, když už víte vše potřebné, přeji vám hodně štěstí s malováním.

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 Ecoline europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malířské plátno malování malování na hedvábí malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium primární barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice známý umělec Gerhard Richter
NDJjM