Kde se vzalo malování podle čísel? | Malirske-platno.cz

21.06.2019

 Kde se vzalo malování podle čísel? | Malirske-platno.cz

Znáš malování podle čísel? Krásný motiv předtištěný na plátno, ke kterému máš štětec a akrylové barvy namíchané podle potřebných odstínů. Je to šikovná sada, se kterou každý, i nezkušený malíř, může vytvořit úchvatné umělecké dílo. Tento trend je velmi populární, ale i kontroverzní. Víš, odkud se vzal?

Malování podle čísel zde bylo dříve, než Bob Ross

Dříve, než se proslavil Bob Ross, Ameriku okouzlilo malování podle čísel - populární hobby, které se rozšířilo zejména v 50. letech. Uchvátilo celou zemi jako hurikán, který dostal umění k milionům Američanů, kteří by za normálních okolností ani nezvedli štětec. Se sadou na malování podle čísel v rukách však hrdě prohlašovali, že každý člověk může být Rembrandtem.

Tyto sady se samozřejmě setkali s výsměchem uměleckých kritiků. Považovali je za symbol bezmyšlenkovitě podléhání reklamě, která opantala v 50. letech celou Ameriku. V tomto období byly populární dokonce i výstavy, kde nadějní umělci ukázali svou zručnost v obrazech namalovaných podle číselné předlohy.

Kde se vzalo malování podle čísel?

Malování podle čísel bylo silným kulturním trendem uprostřed 20. století - a přežilo jako populární zábava dodnes - nikdy se však nepřišlo nato, kdo je prvním tvůrcem tohoto vynálezu.
Teoretici umění však mají indicie, které vedou k jednomu zajímavému člověku.

Přelom v prodeji akrylových barev

Dan Robbins byl americký komerční umělec a vášnivý nedělní malíř, který rád maloval dobře zapamatovatelné díla. V časných 50. letech začal spolupracovat s firmou podporující koncern General Motors. Pracoval i pro Chevrolet, a to tvořením speciálních fontů písma pro motivační letáky. V roce 1949 se dostal do Palmer Show Card Company, kde došlo k prvnímu průlomu. Zakladatel firmy, Max Klein dal Robbinsovi úkol: podpořit prodej barev. Jeho řešením bylo malování podle čísel. Aktivita byla ideální pro publikum po druhé světové válce a představovala nový,
poutavý způsob trávení volného času. Ukončení válek a rychle rostoucí ekonomika pozitivně ovlivnila zlepšení kvality života. A protože do éry počítačů bylo ještě příliš daleko, Američané věnovali svůj volný čas a energii právě tomuto kreativnímu hobby a posouvaly jeho hranice mnohem dál, než si umíš představit.

Jak se vyrábí sada na malování podle čísel?

Robbinsonov odkaz byl jednoznačný: sada, která umožní každému, i tomu, kdo v životě nenavštívil uměleckou školu, vytvořit detailní malbu. Dříve, než se balíček na malování podle čísel dostal ke svému majiteli, Robbinson namaloval originální dílo. Následně na něj položil fólii, přes kterou vyřezal tvary, přidělil jim čísla a korespondující odstíny ke každému z nich. Takto se zrodilo malování podle čísel. Prvním balíčkem byla abstraktní malba s názvem Abstract No. One. No ukázalo se, že lidé touží více po malování zátiší, přírodní scenérie a figurální malbě, tedy se začaly tyto sady ubírat tradičnějším směrem.

Malování podle čísel - sběratelský kousek

Vytvářely obrazy s různými úrovněmi náročnosti. Sady pro začátečníky např. obsahovaly 20 odstínů barev, ale ty pro náročnější jejich nabízeli až 30 - 40. Američané se chytili na návnadu a jen v roce 1955 se prodalo více než 20 milionů sad, zaplavujúcich domovy amatérským malováním po celé zemi. "Malování podle čísel bylo virální ještě dříve, než se stalo virální," s humorem tvrdí Skip Davis, grafický designér, který je také vášnivým sběratelem sad na malování podle čísel. "Lidé vymalovali přes 50 sad a nemohli s tím přestat", dodává.

Populární i v Bílém domě

Populárnější než skákání přes gumu, či sbírání céček. Plátna na malování podle čísel si našli svou cestu i do Bílého domu. Sekretář prezidenta Eisenhowera založil galerii složenou z kousků, které namalovali zdejší úředníci. Samozřejmě, objevily se i méně lichotivé reakce na tuto zábavu. Jeden anonymní kritik napsal do slavného uměleckého magazínu vášnivou kritiku, končící slovy: "Netuším, kam kráčí Amerika, když tisíce lidí, mnozí z nich dospělí, si nechávají diktovat tvary, tahy a odstíny. Může někdo zachránit tyto duše, nebo spíše, blbce?"

Umění pro každého

Malování podle čísel se časem spojilo s populární kulturou, která si ho přivlastnila jako odkaz ke komercializaci a komodifikácii ve světě. Andy Warhol, dokonce přidal k těmto sadám speciální "do it yourself" série svých obrazů v 1962. Bez ohledu na názor tradičních umělců, Robbins se nezamýšlel nad tím, zda je tato forma uměním, nebo ne. Ale zato rád oslavoval schopnost představit umění masám: "Je to umělecký experiment, který přináší zkušenost jednotlivci, který by normálně nikdy nezvedl štětec a neponořil ho do barvy." Trend malování podle čísel je populární dodnes, zejména u začínajících a malých malířů. Díky tomuto nápadu dokáže namalovat pěkné obrazy každý.

Přeji vám kreativní chvíle Ingrid

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 Ecoline europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malířské plátno malování malování na hedvábí malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium primární barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice známý umělec Gerhard Richter
M2UwMzIz