S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Linoryt pro začátečníky | Jak si vyrobit razítko

04.05.2022

Linoryt pro začátečníky | Jak si vyrobit razítko

Linoryt je jednoduchá grafická technika, kterou můžeš vytvářet jednobarevná razítka a obrázky, ale také mnohobarevná velkolepá díla. A my ti dnes ukážeme, že začít s ním je opravdu hračka.

Jak začít s linorytem?

My jsme se do seznamování s technikou linorytu pustili prostřednictvím výroby razítka. Při práci jsme si zvolili sadu na výrobu razítek, která ti poslouží při jednodušších projektech – můžeš si pomocí ní vyrobit například razítko se jménem nebo exlibris do knih. Navíc, s inkoustovou poduškou se k výsledku dopracuješ opravdu rychle.

technika linorytuPhoto: Artmie.cz

Ze sady jsme si vybrali tvar podložky, který nejvíc vyhovoval našemu projektu. Jelikož povrch je gumový, vzor, který budeš vyřezávat, si můžeš nakreslit pomocí tužky – vyrýt správný tvar bude pak jednodušší.

Tip: Nezapomínej na to, že obrázek, který chceš mít na papíře, by měl být na razítku obrácen.

sada na výrobu razítekPhoto: Artmie.cz

Po nakreslení loga jsme se tedy soustředili na vyříznutí částí, které budou na papíře bílé. Asi nejdůležitějším pravidlem při technice linorytu je vyřezávání rydlem směrem od sebe – tak, aby sis při případném uklouznutí rydla nezranila ruce. U plochy, kterou jsme vyřezávali, nám bohatě stačily dvě velikosti nožů. Pokud se však rozhodneš pro větší lino, je fajn mít po ruce více velikostí a tvarů (jako například v této sadě).

práca s linemPhoto: Artmie.cz

Po vyříznutí všech potřebných míst a linek nám zůstalo razítko připravené k používání. Tak jsme sáhli po inkoustové podušce a viz, logo ARTMIE je na světě!

Tip: Každý umělec si u linorytu najde svůj způsob vyřezávání a prezentace. My jsme začali tlustým nožem, po kterém jsme tenkým už jen doladili detaily.

kreativní setPhoto: Artmie.cz

Výroba razítka je skvělým začátkem při seznamování se s technikou linorytu. Zejména pokud zjistíš, že i na malých plochách lze vytvořit zajímavé motivy.

A pokud se ti zalíbí tvoření v malém, určitě si vyzkoušej i větší plochy, u kterých jsou možnosti přímo neomezené. Nápomocná ti může být tato kreativní sada, ve které najdeš větší linoleum, váleček či různé nože. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na vícebarevný tisk, při kterém budeš potřebovat tiskovou barvu – výběr odstínů už necháme na tebe. ;)

linoryt technikaPhoto: Artmie.cz

Objevování různých technik a možností v umění je jednou z činností, které dávají naší práci smysl. Tak doufáme, že se k nám přidáš na této dobrodružné cestě plné umění a kreativity. :)

Lea

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Pentart akrylová fixa akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska Ecoline ekologické barvy European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy freska Gesso háčkování heavy body hustota akrylových barev impasto Inktober Artmie jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak zabavit děti během karantény kaligrafie Koh-i-noor korálky křídová barva kulatý štětec kvíz lak linoryt lití akrylových barev makramé malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž pasparta Pigma Micron planner plátno popisovače na sklo a porcelán přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil šeps sítotisk sketchbook journal Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle sprej štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl terpentýnový olej transfer uhlík umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy
NTMwZTFiZm