S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Klíny na plátno - jak je použít a kdy?

17.05.2022

Klíny na plátno - jak je použít a kdy?

Pokud sis od nás už někdy objednala plátno, určitě sis všimla, že obsahem balení byly i malé kousky dřeva ve specifickém tvaru. Ty se nazývají klíny a slouží k tomu, aby se plátno naplno o trochu víc. A jak se s nimi pracuje? Čti dál a dozvíš se!

klína na plátnoPhoto: Artmie.cz

Při koupi plátna se i my vždy těšíme na tu krásnou plochu, která brzy padne za oběť naší fantazii a kreativní chvilce. A opravdu, kliny jsou to poslední, na co v této chvíli člověk myslí. Tady však mnoho umělců dělá chybu

Používání klínů na plátno - výsada zkušených umělců

Ano, je tomu tak. Z našich statistik vyplynulo, že k používání klínů jsou náchylnější zkušení a profesionální umělci. Takže, pokud se jim chceš v něčem podobat, nebo toužíš po pevnějším plátně, určitě je nenech povalovat se po koutech, ale ber kladivo a tluč… (klíny samozřejmě).

Tip: Jak zjistíš, jestli je tvé plátno dostatečně napnuté? Stačí jemně poklepat prsty po jeho středu - pokud vibruje jako membrána bubnu, je nataženo správně. Pokud ne, potřebuje ještě alespoň jeden klín. :)

klíny na plátnoPhoto: Artmie.cz

Kdy použít klín na rám s plátnem?

Přijde-li ti objednané plátno, může se stát, že po přepravě už nebude natolik napnuté, jako když jsme jej na skladě balili. Tyto malé odchylky v pevnosti jsou při práci s plátny běžné. V tomto momentě přicházejí na scénu klíny, které jednoduše aplikuješ do otvorů v rámu a plátno bude znovu jako nové (vlastně, ono ještě je nové…).

Dalším případem je, když se ti plátno uvolní během malování. Každý druh barev totiž ovlivňuje plátno jinak a někdy se může stát, že se při malování nebo po něm plátno poněkud uvolní. I v tomto případě to vyřeší pár klínů na tom správném místě.

Nezapomínejme na již dokončené nebo starší obrazy. Ano, pokud ti doma na zdi visí obraz, jehož věk se rovná tvému, je možné, že jeho plátno by také potřebovalo trochu napnout. Změnu může způsobit i vliv teploty nebo prostředí – pomoci mu můžeš právě použitím klínů.

klíny na plátnoPhoto: Artmie.cz

Jak vložit klín na plátno do rámu

Pokud se lépe podíváš na rám, který drží plátno, ve vnitřních rozích by se měly nacházet štěrbinky – v každém rohu dvě. Právě do nich se vkládají klíny. Čím hlouběji jsou zasunuty, tím více se rám rozšiřuje a plátno napíná.

Snaž se dodržet tento postup:

- pracuj pomalu a opatrně

do rohu vlož oba klíny a jemně je vsuň špičatější stranou do dřeva

- trochu je zatiskni pomocí kladiva

- pokračuj u dalších rohů tak, aby byly všechny klíny zasunuty ve stejné délce

- zkontroluj plátno

Pokud se ti zdá být plátno dostatečně natažené, tvoje práce je na konci, ne-li, znovu trochu zatiskni roh po rohu, aby byly klíny v rámu ve stejné hloubce.

Tip: Někdy se stává, že je jeden roh uvolněný více, než zbývající tři. Tehdy můžeš klíny v něm zasunout trochu hlouběji.

pláno v rámuPhoto: Artmie.cz

Co by tě mohlo při aplikování klínů překvapit

Velikost klínů není univerzální, ale liší se podle velikosti rámů. Stejně tak ani tvar klínů není pevně stanoven – většinou to funguje tak, že každá značka má vybraný tvar, který používá při svých plátnech. Pokud klín vypadá jinak, než takový, který ti leží doma, neznamená to hned, že je špatný nebo zkažený.

Už jsem to několikrát zmiňovala, ale řeknu to znovu: Při práci postupuj jemně a opatrně. Při nadměrném natahování plátna by mohla popraskat olejomalba, poškodit se plátno nebo dokonce zlomit rám.

Tip: Pokud zrovna klíny nepotřebuješ, je dobré si je nechat – pokud by se plátno časem uvolnilo.

klíny na plátnaPhoto: Artmie.cz

Aplikaci klínů si můžeš prohlédnout i v našem videu:

Při práci s plátnem si všichni přejeme, aby naše snaha dopadla co nejlépe. K dokonalému dílu ti mohou pomoci i právě takové maličkosti, jako jsou dřevěné klíny. Proto je nejblíže nezahoď do koše, ale odlož na bezpečné místo. A svými díly (ať už s klíny, nebo bez) se nám stále můžeš pochlubit na Instagramu, kde nás najdeš jako @artmie.cz nebo na Facebooku ve skupině Artmie přátelé umění.

Tak příjemné tvoření

Lea

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Pentart akrylová fixa akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska Ecoline ekologické barvy European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy freska Gesso háčkování heavy body hustota akrylových barev impasto Inktober Artmie jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak zabavit děti během karantény kaligrafie Koh-i-noor korálky křídová barva kulatý štětec kvíz lak linoryt lití akrylových barev makramé malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž pasparta Pigma Micron planner plátno popisovače na sklo a porcelán přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil šeps sítotisk sketchbook journal Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle sprej štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl terpentýnový olej transfer uhlík umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy
Y2NhNzA