S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Jak začít se scrapbookingem

25.05.2022

Jak začít se scrapbookingem

Objevování kreativních technik je jednou z našich nejoblíbenějších činností. A také proto jsme se dnes rozhodli představit ti scrapbooking, se kterým nás společně čeká spousta zábavy. Tak pojďme tvořit!

technika scrapbookinguPhoto: Artmie.cz

Co je scrapbooking?

Ani my bychom netipovali, že historie této techniky sahá až do 15. století. Ale je tomu tak. Během tohoto období se scrapbooking formoval a měnil až do současné podoby. A přestože začínal jako způsob doplňování běžných knih o soukromé poznatky, postupně se z něj stal způsob tvoření a kreativního vyžití v denících, zápisnících či albech.

Je možné, že si pod pojmem scrapbooking představí každý z nás něco jiného. Někdo pod touto technikou vidí jen nalepování fotek a výstřižků, jiní zase od ní očekávají místo plné nálepek, barevných pásků, razítek a kaligrafie. Ti nejnáročnější si představí vlastnoručně vyrobený sešit nebo diář, plný stránek z různých materiálů, kartiček, samolepek – prostě něco se spoustou prostoru pro kreativní seberealizaci.
Všechny tyto způsoby jsou správné, neboť technika scrapbookingu v sobě ukrývá obrovský svět možností, tvoření a kreativity.

kreslení na papírPhoto: Artmie.cz

Jak začít se scrapbookingem?

Pro začátek potřebuješ diář, zápisník nebo album, na kterém budeš své kreativní tvoření aplikovat. Vytvořit si můžeš i vlastní sešit (tuto možnost si probereme někdy příště :)), my jsme se však rozhodli použít skicovací blok Art Creation, který má tvrdou vazbu a hrubé stránky.

Zda se před zahájením tvoření inspiruješ našimi fotkami, nápady na internetu, nebo budeš čerpat z vlastní fantazie, je jen na tobě. My jsme si před tvořením udělali malý výlet do hlubokých vod internetu a našli pár zajímavých schémat, které jsme zkombinovali s našimi představami.

Zajímavou výhodou při scrapbookingu je, že můžeš vrstvit jednotlivé prvky na sebe a vytvářet tak vlastní vzory a motivy. My jsme sáhli po kreativní sadě na scrapbooking, ze které jsme si vytrhli část stránky a použili ji jako podklad naší úvodní strany. Velkou roli při dekorování také sehrály metalické zvýrazňovače a washi pásky s květinovými motivy.

tvoření scrapbookingemPhoto: Artmie.cz

Jak na kreativní time management…

Scrapbooking je skvělým nástrojem k tomu, aby se z tvého time managementu nestalo nudné kroužkování a odškrtávání úkolů. Pomocí pár jednoduchých kroků si můžeš vytvořit vlastní kalendář s potřebnými kolonkami, bodíky nebo úkoly přesně na míru.

Co se týče psaní a kaligrafie, zvolit si můžeš to, co používáš nejraději – pera, barvičky, fixy, dokonce i štětce, jsou v této technice vítány. My jsme se při tvoření květnového kalendáře obrátili na sadu per značky Sakura, se kterými se nám pracuje nejpohodlněji.

Výhodou skicovacího bloku je, že si můžeš na každý měsíc vybrat tolik stránek, kolik potřebuješ. Můžeš si tak vytvořit vlastní místo pro to-do listy, seznamy, úkoly nebo povinnosti, které máš v daném měsíci splnit. Je jen na tobě, jestli naplánuješ na jednu stranu týden, dva, nebo jen úkoly k dané příležitosti (jak jsme to udělali i my) – vše se odvíjí od tvé fantazie a kreativity.

Použití jen určitých barev nebo barevných odstínů může být také zajímavým provedením této techniky. My jsme se snažili držet ve světle růžových tónech, které patří k barvě měsíce. Všechny kartičky, nálepky a razítka, která jsme při tvoření použili, najdeš snadno v naší sekci Scrapbooking.

scrapbooking technikaPhoto: Artmie.cz

Rozmanitost jednotlivých bloků na tvoření si prohlédni v našem videu:

Scrapbooking je technika, ve které se můžeš doslova vyřádit. Ať už miluješ vystřihování, dekorování, malování, nalepování nebo jiné způsoby aplikování materiálu na podklad, určitě si v této záplavě kreativity najdeš to, co budeš milovat.
A toto nekonečné množství barev, produktů a zábavného tvoření čeká jen na to, až chytíš do rukou své první „čisté“ album.

Tak pojďme spolu do toho!

Lea

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Pentart akrylová fixa akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska Ecoline ekologické barvy European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy freska Gesso háčkování heavy body hustota akrylových barev impasto Inktober Artmie jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak zabavit děti během karantény kaligrafie Koh-i-noor korálky křídová barva kulatý štětec kvíz lak linoryt lití akrylových barev makramé malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž pasparta Pigma Micron planner plátno popisovače na sklo a porcelán přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil šeps sítotisk sketchbook journal Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle sprej štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl terpentýnový olej transfer uhlík umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy
YWQ2N2M