S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Jak začít s akrylovými barvami

22.02.2022

Jak začít s akrylovými barvami

Objevování uměleckých technik s sebou přináší řadu poznatků a otázek, které si před tvořením každý klade. Ty nejčastěji se týkají zejména práce s akrylovými barvami, které patří k nejpopulárnějším médiím. My ti je dnes představíme úplně od začátku.

Co to tedy ta akrylová barva vlastně je?

Akrylová barva je disperzní a vytvořená na bázi polyakrylové pryskyřice a pigmentů. Její velkou výhodou je, že v tekutém stavu ji lze ředit vodou. Pokud však vyschne, stává se voděodolnou. Oblíbenosti se těší také proto, že ji lze nanášet na množství povrchů jako plátno, papír, karton, dřevo, sklo, kov a mnoho dalších.

akrylové barvyPhoto: Pexels.com

Jak vybrat akrylovou barvu?

Akryl se využívá v různých podobách – podle potřeby umělce. Ten nejhustší (často ho najdeš pod názvem Heavy body) je ideální pro tvoření špachtlí. Můžeš pomocí něho vytvářet struktury a vrstvy, jejichž výsledkem bude trojrozměrnost díla. Pomyslnou střední vrstvu tvoří tekutější formy akrylové barvy (například Soft body a Solo Goya), které se snáze mísí a nanášejí se většinou štětci. K těm nejtekutějším patří barvy tak řídké, že se aplikují naléváním. Ty se používají pro pouring techniku a díky pouring médiu je můžeš vytvořit i ze středně tekuté akrylové barvy.
Přestože se všechny tyto druhy barev zdají být příliš odlišnými, jednou z velkých výhod je, že je můžeš libovolně kombinovat. Takže pokud smícháš hustou barvu s řídkou, stane se…
Vyzkoušej a uvidíš!

pouring barvyPhoto: Pexels.com

Barvy pro studenty a barvy pro profesionály…

Na naší stránce si můžeš všimnout, že často v popisu vzpomínáme, jestli je barva vhodná pro začátečníky, nebo se hodí víc pro profesionální malbu. Je to zejména z toho důvodu, že barvy pro pokročilé umělce mají mnohem vyšší kvalitu, což se odráží i na jejich ceně. Pokud se plánuješ učit malovat akrylovými barvami, zprvu ti postačí i barvy pro začátečníky. Je však třeba počítat s tím, že budou nižší kvality, než barvy, které jsou určeny pro profesionální malíře.

paleta akrylPhoto: Pexels.com

Podle konzistence barev se liší také jejich krycí schopnosti. Pokud je barva příliš hustá, můžeš ji rozředit pomocí vody. Ředěním se ale může snížit kvalita krytí.
Při využívání barev různé hustoty je zapotřebí vybrat si paletu, která ti bude vyhovovat. Každý umělec si ji samozřejmě přizpůsobuje svým potřebám. Ploché dřevěné palety, které tak často vídáme na historických obrazech slavných malířů jsou dobrou volbou jen v případě, že se chystáš pracovat s druhy hustých akrylových barev. V opačném případě raději sáhni po paletě s prohlubněmi, která je pohodlnější i při míchání jednotlivých odstínů.

paleta akrylPhoto: Pexels.com

Na trhu najdeš akrylové barvy v různých baleních – od maličkých tub až po velké láhve. Stejně jako si postupem času oblíbíš balení a značku, které ti budou vyhovovat, doporučujeme ti vyzkoušet i vícero štětců. Každý je svým provedením v něčem speciální a má své výhody i nevýhody. Ať už sáhneš po přírodních nebo syntetických, pamatuj, že akryl se ředí vodou, a ta je nejvhodnější i při malování. Štětce, které ještě plánuješ použít, udržuj v nádobce s vodou, aby ti na nich nezaschla barva. Po dokončení malby postačí štětce umýt pomocí mýdla v teplé vodě.

voda a akrylPhoto: Pexels.com

Jak v životě, tak při tvoření, má všechno svůj čas. Každý slavný umělec, jehož dílo si v životě obdivoval, nějak začínal. Chuť do tvoření je to nejpodstatnější. Všechno ostatní, co k tvoření potřebuješ, najdeš u nás.

Tak pojďme spolu do toho!

Lea

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Lefranc & Bourgeois akrylová barva Pentart akrylová fixa akrylový popisovač akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování ARTMIE ateliér Banksy barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton božský řez COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska EAA EAA 2020 EAA 2021 Ecoline ekologické barvy ekologické malování European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy fotorealismus freska Gerhard Richter Gesso háčkování heavy body hedvábí historie hustota akrylových barev impasto Inktober Inktober Artmie Jackson Pollock jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak namalovat růži jak zabavit děti během karantény jarní malování kaligrafie karanténa Koh-i-noor korálky korálová barva křídová barva krok za krokem kufříkový stojan kulatý štětec kvíz lak linoryt Liquitex lití akrylových barev Louvre makramé malované nádobí malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi malování v přírode markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování modrá barva Molotow mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž papír pasparta patina Pigma Micron planner plátno plátno na lepence plenér popisovače na sklo a porcelán pouring pouring médium přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil Sakura šeps sítotisk sketchbook journal Snazaroo Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle špachtle ARTMIE sprej St. Petersburg štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl techniky malby tekuté křídy terpentýnový olej transfer tužka tvar štětce uhlík umělci umělecké techniky umělecké termíny umělecké tipy umělecké výrazy umělecký štětec umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy životní prostředí zlatá barva zlatý řez
ZDIwMmE5