Jak pracovat s akrylem?

13.12.2019

Jak pracovat s akrylem?

Opatřil sis skvělé akrylové barvy. Máš připravené plátno. Kopla tě múza a si motivován k tomu, aby si vytvořil dílo svého života. Co ti ještě chybí? Ta pravá technika malování!

Pokud si začátečník a ještě sis nevytvořil svůj vlastní rukopis při malbě akrylovými barvami, jsme tu pro tebe, abychom tě inspirovali. Akrylové barvy jsou opravdu všestranné a dokážeš díky nim dosáhnout mnoho zajímavých efektů.

Krása akrylové barvy spočívá v tom, že může vypadat úplně jinak v závislosti na tom, jak ji aplikuješ. Čím více experimentuješ, tím lepší to bude!

Suchý štětec

Pokud na plátno naneseš vrstvu čisté akrylové barvy pomocí suchého štětce, vytvoří se silný barevný tah. Linie sice budou bez přidání vody nerovnoměrné, ale suchý štětec ti může poskytnout účelový malířský efekt.

suchý štětec

Mokrý štětec

Jde o techniku, při níž vodou šetřit nebudeš. Pokud akryl "zaleješ" dostatkem vody, může vypadat trochu jako akvarel. Tato technika je skvělá při sprůsvitňovaní barvy nebo pokud chceš docílit měkké přechody. Narozdíl od akvarelu však akryl zaschne natrvalo.

Mokrý štětec

Tečkování

Tuto slavnou metodu křeslení lze použít i s barvou. A akrylovky jsou na to ideální. Stačí přidat mnoho malých teček a vytvořit tak tvar nebo texturu s jemnými barevnými variacemi.

Tečkování

Stříkání barvy

Neexistuje zábavnější technika malování akrylem, jako tato! Pomocí poměrně mokrého štětce můžeš na plochu stříkat barvu, abys dosáhl pozoruhodný abstraktní efekt. Je to fantastický způsob jak vytvořit abstraktní krajinu nebo hvězdnou noc, přidat textury a zabavit se při malování.

Stříkání barvy

Poklepávání

Na malbu můžeš využít houbu nebo hadřík, kterým budeš nanášet hustou barvu poklepáváním na podklad. Vzniknou tak nezaměnitelné textury, které nedosáhneš žádným jiným způsobem. Jde o výbornou techniku na ozvláštnění tvého uměleckého díla.

Poklepávání

Špachtľová technika

Nanášení barvy pomocí špachtle je okamžitý způsob, jak docílit, aby tvé dílo vypadalo umělecky. A jelikož se to dá přirovnat k roztírání polevy na dort, zvládnou to i začátečníci. Jednoduše použij paletový nůž na nanesení barvy na plátno. Pokud chceš být ještě více kreativní, zkus využít nějaké gelové médium. Dobře poslouží například lesklé nebo matné médium pro akryl Extra Heavy. A vyhrát se můžeš s různými předměty z domácnosti. Dobře může posloužit i obyčejná vidlička či hřeben. Vzniknou tak zábavné a neobvyklé textury.

Špachtľová technika

I když tě na začátku mohou tyto osvědčené techniky inspirovat, nenech se jimi svázat. Klidně buď kreativní a využij naplno svou fantazii. Vytvoř si svůj vlastní rukopis a střídej různé techniky podle potřeby. Když nabudeš základní dovednosti, tvá technika malování akrylem se stane jedinečnou a neopakovatelnou.

Přeji ti hodně fantazie a zábavy při objevování akrylových barev.

S pozdravem

tvá Majka.

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 Ecoline europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malířské plátno malování malování na hedvábí malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium primární barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice známý umělec Gerhard Richter
YTdlOGZhM