S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Menu

 

Jak opravit otlačená malířská plátna?

02.05.2020

Jak opravit otlačená malířská plátna?

Neúhledně otisky, prohlubně či vlnky na malířském plátně. Zda si malířské plátno připravujete sami, nebo si ho kupujete již natažené na rám, určitě jste se s tímto problémem již setkali. Dá se takové plátno ještě použít na malování? Máme dobré zprávy: nejde o chybu, která by se nedala vyřešit jedním šikovným trikem. Zkusili jste ho i vy?

otlacok-malirskeho-platna-artmie

Jamky, vlnky, prohlubně na malířském plátně

Jamka či zvlnění na nataženém plátně je běžným průvodním jevem. Může se vytvořit při přepravě, nesprávném skladování, ale také změnou vlhkosti a teplot, při kterých máme plátno uloženy. Na první pohled tyto prohlubně vypadají šokující, ale dají se poměrně jednoduše napravit, aby plátno opět získalo svou 100% nou hodnotu.

otlacok-malirskeho-platna-artmie

Navlhčete rubovou stranu plátna

Odstranění otisku na plátně je velmi jednoduché. Na místo, kde se nachází jamka, stačí nanést trochu vlažné či horké vody, nebo použít vodu v rozprašovači. Nezáleží na tom, zda otisk směřuje zepředu dozadu, nebo ze zadní strany dopředu. Postup je stejný: aplikujeme vodu na rubovou stranu malířského plátna. Tento postup je účinný na plátno bez šepsování, s ním, ale i na hotovou malbu, kterou chceme opravit.

TIP: Někteří umělci používají místo vody horkou páru ze žehličky, kohoutku nebo varné konvice. Výběr metody je na vás. Z vlastní zkušenosti víme, že fungují všechny.

Postup odstranění otisku z malířského plátna


Vodu nalijte vždy jen na malý kousek plátna, kde vidět otisk. Je dobré zapracovat tekutinu prsty, aby vsákla hlouběji do plátna. Hned po navhlčený se povrch vypne a opraví. Je třeba přidat jen malé množství vody, aby nezatékala k rámu plátna, případně mít po ruce hadřík na otření přebytečné tekutiny. Mokré lišty se totiž mohou zkroutit a způsobit plátnu další poškození.


otlacok-malirskeho-platna-artmie

Nastříkejte nebo přidejte vodu po kapkách přímo na místo, kde je prohlubeň. Pokud je to nezbytné, vetřete tekutinu prsty. Jamka zmizí v okamžiku, kdy se ho dotkne voda.

otlacok-malirskeho-platna-artmie

Po tom, co setřete přebytečnou vodu, uvidíte okamžité zlepšení - plátno se narovná.

Jak opravit vlnky na rohu malířského plátna?

Postup při opravě otisků však funguje pouze na správně natažené malířské plátno. Pokud by jednotlivé okraje nebyly dobře napnuté, nebo by bylo plátno zvlněné v rohu, po aplikaci vody by se vám znovu vrátilo do původního neestetického tvaru. I na tento problém však existuje řešení: vložení dřevěných klínů na napnutí plátna. O tomto tématu si řekneme více v dalším blogu.

Tip na závěr

Na závěr mám pro vás ještě pár tipů, jak malířské plátno chránit před vzniknutím prohlubní a jiných defektů. Snažte se plátno skladovat ve vodorovné poloze v jednotlivých kusech, zejména větší rozměry. Pokud již musí být uloženy svisle, vždy mezi ně vložte např. kousek kartonu, který je oddělí a zabrání, aby se mezi sebou otláčali. Také vedle sebe umisťujte podobné rozměry plátna, aby se minimalizovala šance na vzniknutí poškození. I my se toto pravidlo snažíme dodržet při balení vašich objednávek, aby k vám vždy přiletěli v pořádku.

Těšíme se i na vaše rady a postřehy.

IngridBlog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Pentart akrylová fixa akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska Ecoline ekologické barvy European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy freska Gesso háčkování heavy body hustota akrylových barev impasto Inktober Artmie jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak zabavit děti během karantény kaligrafie Koh-i-noor korálky křídová barva kulatý štětec kvíz lak linoryt lití akrylových barev makramé malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž pasparta Pigma Micron planner plátno popisovače na sklo a porcelán přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil šeps sítotisk sketchbook journal Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle sprej štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl terpentýnový olej transfer uhlík umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

Zjc4ZGM1Z