Jak míchat akrylové barvy?

15.01.2020

Jak míchat akrylové barvy?

Mnoho umělců preferuje akrylové barvy před olejovými či akvarelovými. Mají totiž vlastnosti, které jim vyhovují. Rychle schnou, dají se dobře přetírat, mají vysoké krytí a pigmentaci a také se při práci s nimi eliminuje zápach, jaký vzniká například při olejových barvách.

Všechny akrylové výrobky jsou navíc kompatibilní. Některé po vyschnutí ztmavnou. Pokud zjistíš, že je odstín příliš silný, můžeš akrylovou barvu ředit vodou nebo akrylovým médiem. Použití špachtle je obvykle nejjednodušší způsob, jak smíchat akrylové barvy. Pokud již máš vlastnosti akrylu v malíčku, je načase zjistit, jak se dá mezi sebou míchat a co všechno s ním dokážeš.

míchání akrylových barev

Použití barevného kola při míchání akrylových barev

Použití barevného kola ti pomůže naučit se míchat akrylové barvy, aby si získala odstíny, které potřebuješ. Míchání barev dodává tvému dílu detail, autentičnost a vzrušení.

Základní barvy jsou žlutá, červená a modrá. Žádnou kombinací nemůžeš vytvářet primární barvy, ale primární barvy se mísí v různých kombinacích, aby vytvořily všechny ostatní. Sekundární barvy (zelená, oranžová a fialová) vytvoříš smícháním dvou primárních. Pokud chceš jít dál, můžeš vytvořit terciární barvy smícháním jedné primární a jedné sekundární barvy. Tak získáš žlutooranžovou, oranžovočervenou, červenofialovou, fialovomodrou, modrozelenou nebo žlutozelenou.

barevné kolo

Toto kolo maj po ruce, aby sis pamatovala, které barvy se kombinují, aby se vytvořily jiné barvy. Pro vytvoření žádaného odstínu použij dvě barvy, které jsou po stranách odstínu, který chceš vytvořit. Doplňkové barvy (na opačné straně kola) vytvářejí smícháním šedou nebo černou. Pokud vedle sebe postavíš tyto opačné barvy, budou vibrovat výraznou energií.

Přirozená černá akrylová barva

Na díle může být černá příliš výrazná a tmavá. Může pak vypadat jako díra v obraze. Dobrou alternativou k použití skutečné černé barvy je vytvoření barvy, která je téměř černá smícháním doplňkových barev (protiklady na barevném kole), jako je například červená a zelená, fialová a žlutá nebo modrá a oranžová. Vznikne tak tmavá barva, ale vašemu obrazu se dodá tón, náladu a konzistenci. Rovněž míchání tmavých barev, jako je modrá a hnědá nebo modrá a zelená, má podobný účinek. Vytvořením vlastní verze "černé" přidáš do svého uměleckého díla více realistického nádechu, než kdyby si použila černou barvu přímo z truby.

 16/5000 míchání černé

Přeji ti, ať je tvá paleta odstínů akrylových barev tak široká, jak si jen dokážeš představit.

S pozdravem

tvá Majka.

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 Ecoline europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malířské plátno malování malování na hedvábí malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium primární barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice známý umělec Gerhard Richter
NGExN