Jak malovat akvarelovými barvami?

19.06.2018

Jak malovat akvarelovými barvami?

Dokonalé rozpíjení pestrých kaněk akvarelu, kdo z vás se do něj zamiloval tak, jako my? Akvarelové barvy jsou ideálním společníkem nejen na letní dny. V současnosti jde o jednu z nejpopulárnějších technik ve světě výtvarného umění.

Akvarel v minulosti

 
Již lidé v dávných dobách se snažili na stěny jeskyní zvěčnit různé výjevy každodenního života. Umění se rozrostlo a i dnes neustále objevujeme nové a nové způsoby malování a tvoření. Akvarel jako technika byla známa již na konci 17. století. 
Věděli jste, že byla nejprve využívána zejména jako doplňková technika? Na vyšší úroveň se akvarelová malba dostala až díky Nicolasi Poussinovi, určitě nesmíme zapomenout i na jména jako Claude Lorrain, Villiam Turner, Thomas Girtin. 
Na konci 19. století už byla tato technika součástí programu na uměleckých školách, nuže a celkově se její využívání rozšířilo.
 

Co je akvarel? 

 
Akvarel je malířská technika, při které se hojně využívá voda. Jde o jeden z těžších způsobů malování, neboť při něm nejsou možné rozsáhlé opravy. S touto technikou můžete vytvořit nádherné, vzdušné a zářivé obrazy.    
 
 
 

Co byste měli vědět předtím, než začnete malovat akvarelovými barvami?   

 

Musíte si vybrat správný papírA který je ten správný? Chcete-li malovat něco drobné, třeba vám papír s hladkým povrchem, jemnozrnný. Pokud jste si vybrali něco velké či hrubé, pak sáhněte po drsnějším papíře. Ideální bude, pokud si koupíte blok papírů speciálně na akvarel
Před malováním byste si měli napnout papír, a to zamokra. Přiložte ho například na desku a oblepte malířskou lepicí páskou
Pořiďte si štětce různého tvaru. Ty kvalitní a určené na akvarel bývají přírodní, a to například z ocasů kuny, veverky, tchoře či lasičky. Štětce nenechávejte ve vodě. Budete také potřebovat více misek s vodou. Při této technice je totiž velmi důležité akvarelové štětce vždy čistit. Je dobré mít také připravenou houbu v případě, že vám cosi na obraz kápne.  
Při akvarelu se využívá často lazurování. Lazura je postupné nanášení barev - vrstva na vrstvu. Zapamatujte si však, že další vrstvu lze nanášet pouze pokud je ta předcházející již suchá.  
Technika mokrým na mokré - začínáte malovat na mokrý papír. Barvy se vám krásně propojí a rozpíjet, vzniknout z toho mohou např. kouzelné krajinky. Dobře to však zvládnou jen ti zkušenější.  
 
 
 
 
Technika mokrým na suché - využívá se zejména na malování detailů. Využívá se při tom méně vody než obvykle. 
Potřebujete také paletu, na níž si barvy budete míchat. Stejně dobře však poslouží i nějaký víčko či talířek
Dobrým pomocníkem je maskovací kapalina na akvarel. Ní zakryjete na papíře ta místa, která zatím zůstanou bílé. Tuto gumu pak snadno sklouzl dolů.
 
 
 
 

Jak postupovat?  

Nejprve si připravte papír (napnout a oblepit). Potom vyberte oblíbené akvarelové barvy. Následně můžete začít s malováním. Je dobré předtím vědět, co chcete malovat, popřípadě si to tužkou načrtnout. 
Chcete-li použít maskovací kapalinu, udělejte to před tím, než se pustíte do malování. 
Před malováním si na papíře vyzkoušejte, jak barvy reagují, jak vypadají odstíny, když se smíchají. Tento vzorník jistě využijete i při dalším malování. 
Nanášejte barevné vrstvy podle toho, jaké odstíny chcete dosáhnout. Nezapomeňte, že lazurovat můžete pouze pokud předcházející vrstva již uschla. V opačném případě by se vám barvy opět propojili a vznikly by pravděpodobně nežádoucí odstíny.   
Při malování vynechejte místa, která mají zůstat bílé. 
Nejprve namalujte nebe, pak střední plán a nakonec to, co je vepředu. Musíte také vědět odlišit tmavé a světlé plochyTy tmavé vytvoříme lazurováním, také můžeme v těchto místech použít méně vody pro tmavší výsledek. 
 
 
 
Na závěr celé své dílo zkontrolujte a dopracujte detaily dle svého uvážení.
Tip: Pokud přivřete oči a nevidíte nejsvětlejší a nejtmavší část obrazu, tak je obraz v tónově jednolité hladině - to působí nedomaľovane. 
 
Věříme, že vám náš návod pomohl a že se pustíte do čarokrásných maleb. 
 
Přeji vám hezké tvůrčí dny,
Janka
 

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 Ecoline europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malířské plátno malování malování na hedvábí malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium primární barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice známý umělec Gerhard Richter
MDcxZTI2ZG