S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Kliknutím na tlačítko "OK" souhlasíte s použitím preferenčních, statistických i marketingových cookies pro nás i naše partnery.
Ok

Menu

 

Čarování se skleným lakem

29.09.2016

Čarování se skleným lakem

_vyr_1749zivica1_glass_varnish.jpg Dnes se s vámi podělím o alchymii výroby šperků ze pryskyřice značky Pentart. Mám ráda tento materiál, protože otevírá dveře do mého světa fatázie, a tak mohu pokaždé vyrobit originální a neopakovatelné kousky. Pryskyřice je pro mě něco jako uchováveč vzpomínek, protože všechno, co do ní zalijete zůstane stejné už navždy. Doslova navěky, protože tento materiál je velmi odolný a nedá se jen tak snadno odstranit (mám ho vyzkoušený na různých površích včetně kapky na stole, věřte mi).

Nejprve si připrav lůžka na pryskyřici... já jsem zvolila přívěsky a několik knoflíků. Skvělé je to, že pryskyřici můžeš zalít i do silikonové formy, nebo si vyrobit vlastní lůžko např. z FIMA, nebo modelovací hmoty DAS. Na fotopapír jsem si vytiskla několik svých oblíbených fotografií, vystřihla jich a připravila do lůžek.

Obrázky lepím lepidlem na dekupáž, a to zespodu, ale i na povrchu. Fotky jsou pak odolnější proti nechtěným chemickým procesům, které může způsobit pryskyřice :) Jak to už u mě bývá zvykem, napadlo mi, že vyrobím i něco netradičního. Dno některých lůžek jsem namalovala akrylovou barvou v odstínu country blue - já ji nazývám pudrová mint.

 

Mám doma několik sušených polních kvítků chrpy a za měsíčního svitu natrhanou levanduli. Provensalsko je moje oblíbená destinace, tak proč si jeho symbol nezvečniť v podobě přívěsku? Rostlinky jsem jemně přitlačila ke dnu lůžek a přilepila také pomocí lepidla na dekupáž.


Lůžka jsou již přichystané, nyní si pojďme namíchat pryskyřici. Je dobré připravit si komponenty jako první, abychom lépe odhadli potřebné množství. Pryskyřice se může míchat v čisté plastové nádobce, mně posloužila jednorázová odměrka a dřevěná špejle. Doporučuje se pracovat se pryskyřicí v gumových rukavicích a ve větraných prostorech. Nepodceňujte ji, je to žíravina :)

 

Kouzlo spočívá ve správném namíchání obou komponentů v poměru 2: 1. Na dva dílky lahvičky nakvapkej jeden dílek lahvičky B. Opatrně, ale důkladně míchej, aby se obě složky pěkně spojily. Čím rychleji budeš mixovat, tím více bublinek se ti vytvoří, a to nechceme. Výsledek nech cca 20 minut odležet, než začne proces tuhnutí.


Pomocí špejle po kapkách přidávej pryskyřici přímo do lůžka. Mělo by jí být asi tolik, aby vznikla jemná kupole. Přívěsek tak bude mít ideální optické podmínky, aby v nich vynikla zalitá fotka.

Stejný proces opakuj na všechna lůžka. Je důležité, aby byly umístěny v rovině, protože pryskyřice je stále dostatečně tekutá nato, aby se v lůžku hýbala podle zákonů gravitace :) Pokud používáš pryskyřici v zimě, nedovol, aby zmrzla ... tím se znehodnotí, bude zakalená a může se stát, že ti i po správném namíchání komponentů nikdy neztuhne.

 

Lůžka jsou naplněné, nyní je odlož na vhodnou podložku a nech odpočívat. V prvních hodinách je dobré kontrolovat, zda se na ní nevytvářejí bublinky (na obrázku). Je to přirozený jev, který se dá snadno odstranit prasknutím pomocí tenkého hrotu špejle. Za jeden den už bude dost tuhá, ale zcela vytvrdne až za 48 hodin.

Na závěr ještě své výtvory "vyšperkuj". Přívěsky se dají použít i jako dekorace, můžeš je lepit, povrchově upravovat pomocí patinovacej pasty,vosku či tekutého kovu, atd.
   

 

 

 

 

 

 

 

 

Blog ARTMIE

Štítky

akryl akrylová barva Pentart akrylová fixa akvarel akvarelové barvy akvarelové popisovače Amsterdam aranžování barva roku barvy na chodník barvy na keramiku barvy na obličej barvy na porcelán barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy pro děti barvy svítící ve tmě batikování beton COPIC Dekor Paint dekorace dekupáž dřevěná deska Ecoline ekologické barvy European Art Awards exteriérový stojan Faber-Castell filmy o umělcích fixy na textil fluorescenční barvy freska Gesso háčkování heavy body hustota akrylových barev impasto Inktober Artmie jak kombinovat barvy jak malovat na sklo jak zabavit děti během karantény kaligrafie Koh-i-noor korálky křídová barva kulatý štětec kvíz lak linoryt lití akrylových barev makramé malování malování moře malování na dřevo malování na hedvábí malování na kůži malování na obličej malování na sklo malování na textil malování podle čísel malování s dětmi malování špachtlemi markery maskovací médium metalická barva míchání akrylových barev modelování mramorování Mucki napínací lišty netoxické barvy olejové barvy paletový nůž pasparta Pigma Micron planner plátno popisovače na sklo a porcelán přírodní barvy prstové barvy pryskyřice rám Royal&Langnickel šablony k malování šablony na textil šeps sítotisk sketchbook journal Soft Body SOLO GOYA Triton špachtle sprej štětec stojan struktury světlostálost techniky akryl terpentýnový olej transfer uhlík umění vajíčka Van Gogh vlnění papíru vosk výzva zhušťující médium pro akrylové barvy

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

MjAxYTR