Čarování se skleným lakem

29.09.2016

Čarování se skleným lakem

_vyr_1749zivica1_glass_varnish.jpg Dnes se s vámi podělím o alchymii výroby šperků ze pryskyřice značky Pentart. Mám ráda tento materiál, protože otevírá dveře do mého světa fatázie, a tak mohu pokaždé vyrobit originální a neopakovatelné kousky. Pryskyřice je pro mě něco jako uchováveč vzpomínek, protože všechno, co do ní zalijete zůstane stejné už navždy. Doslova navěky, protože tento materiál je velmi odolný a nedá se jen tak snadno odstranit (mám ho vyzkoušený na různých površích včetně kapky na stole, věřte mi).

Nejprve si připrav lůžka na pryskyřici... já jsem zvolila přívěsky a několik knoflíků. Skvělé je to, že pryskyřici můžeš zalít i do silikonové formy, nebo si vyrobit vlastní lůžko např. z FIMA, nebo modelovací hmoty DAS. Na fotopapír jsem si vytiskla několik svých oblíbených fotografií, vystřihla jich a připravila do lůžek.

Obrázky lepím lepidlem na dekupáž, a to zespodu, ale i na povrchu. Fotky jsou pak odolnější proti nechtěným chemickým procesům, které může způsobit pryskyřice :) Jak to už u mě bývá zvykem, napadlo mi, že vyrobím i něco netradičního. Dno některých lůžek jsem namalovala akrylovou barvou v odstínu country blue - já ji nazývám pudrová mint.

 

Mám doma několik sušených polních kvítků chrpy a za měsíčního svitu natrhanou levanduli. Provensalsko je moje oblíbená destinace, tak proč si jeho symbol nezvečniť v podobě přívěsku? Rostlinky jsem jemně přitlačila ke dnu lůžek a přilepila také pomocí lepidla na dekupáž.


Lůžka jsou již přichystané, nyní si pojďme namíchat pryskyřici. Je dobré připravit si komponenty jako první, abychom lépe odhadli potřebné množství. Pryskyřice se může míchat v čisté plastové nádobce, mně posloužila jednorázová odměrka a dřevěná špejle. Doporučuje se pracovat se pryskyřicí v gumových rukavicích a ve větraných prostorech. Nepodceňujte ji, je to žíravina :)

 

Kouzlo spočívá ve správném namíchání obou komponentů v poměru 2: 1. Na dva dílky lahvičky nakvapkej jeden dílek lahvičky B. Opatrně, ale důkladně míchej, aby se obě složky pěkně spojily. Čím rychleji budeš mixovat, tím více bublinek se ti vytvoří, a to nechceme. Výsledek nech cca 20 minut odležet, než začne proces tuhnutí.


Pomocí špejle po kapkách přidávej pryskyřici přímo do lůžka. Mělo by jí být asi tolik, aby vznikla jemná kupole. Přívěsek tak bude mít ideální optické podmínky, aby v nich vynikla zalitá fotka.

Stejný proces opakuj na všechna lůžka. Je důležité, aby byly umístěny v rovině, protože pryskyřice je stále dostatečně tekutá nato, aby se v lůžku hýbala podle zákonů gravitace :) Pokud používáš pryskyřici v zimě, nedovol, aby zmrzla ... tím se znehodnotí, bude zakalená a může se stát, že ti i po správném namíchání komponentů nikdy neztuhne.

 

Lůžka jsou naplněné, nyní je odlož na vhodnou podložku a nech odpočívat. V prvních hodinách je dobré kontrolovat, zda se na ní nevytvářejí bublinky (na obrázku). Je to přirozený jev, který se dá snadno odstranit prasknutím pomocí tenkého hrotu špejle. Za jeden den už bude dost tuhá, ale zcela vytvrdne až za 48 hodin.

Na závěr ještě své výtvory "vyšperkuj". Přívěsky se dají použít i jako dekorace, můžeš je lepit, povrchově upravovat pomocí patinovacej pasty,vosku či tekutého kovu, atd.
   

 

 

 

 

 

 

 

 

Blog ARTMIE

Štítky

barva roku 2019 barvy na keramiku barvy na textil kreslení linoryt malovaní růže maskovací kapalina medium svítící ve tmě mramorování pigma micron zpomalovač schnutí akrylové barvy ako na olejové farby akrylové barvy akvarel akvarelové barvy akvarelové barvy white nights Amsterdam antikovací pasta aranžování arches ARTMIE ARTMIE atelier barevné kolo barva měsíce barva na chodnik barva na ulice barva roku barvy barvy na obličej barvy na sklo barvy na tělo barvy na textil barvy na tvář a tělo batikování bavlněné plátno beton čistič štětců COPIC corona coronavírus da Vinci da Vinci Maestro damarový lak dárek na MDŽ Dekor Paint dekorácie dekupáž deti dřevěná dekorace dřevěná deska EAA EAA 2020 EAA 2021 Ecoline ekologické barvy europeanartawards Faber-Castell fixka fixy na textil Fotorealistika freska gesso Ghiant grafická barva na linoryt halloween jak malovat na sklo jaro kaligrafia kaligrafie karanténa Koh-i-noor kontura kontura na hedvábí korálky korálová barva kraftový papír kreatívni tvoření kreslení kreslení mangy Kreul kreul kreul Kreul ktok za krokem kulatý štětec květ lak linoleum Liquitex lití akrylových barev lněné plátno lnený olej magic marble malba malba v plenéru malířské plátno malování malování na dřevo malování na hedvábí malování na kámen malování na kožu malování na kůži malování na látku malování na obličej malování na porcelán malování na sklo malování na textil malování na tričko malování podle čísel malování špachtlemi malování v přírode markery Míchání Míchání akrylových barev míchání barev modelování molotow molotow Mucki napínací lišta odstíny korálové olej olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejové barvy olejovky organizace prostoru Pébéo Pentart plátno plátno plátno plátno na lepence plátno v rolce plenér plochý štětec popisovače popisovače na sklo a porcelán porcelán pouring médium pozitivni energie primární barvy příroda přírodné štětce přírodní barvy přírodní ekologické barvy přírodní štětec přírodní štětec Přirozená černá prstové barvy rez Royal Talens Royal&Langnickel růže šablony na textil sakura saténová stuha sekundární barvy šeps silikonová forma šiřka štetce sítotisk sketchbook journal sklo snap pap snazaroo Solo Goya SOLO GOYA Triton soutež špachtle špachtle špachtle artmie sprej St. Petersburg štetce štětce štetce na akvarel štetec stojan streetart streety struktury suchý štetec světlostálost svítící barvy syntetický štětec techniky techniky malby techniky nanášení barev technmiky malování tekutá křída terpentín terpentínový olej textury plátna tloušťka štetce transfer tužka tužka udržitelnost uhlík umělci umělecké dovednosti umělecké schopnosti umělecké studium umělecké tipy Umton UMTON vajíčka váleček na linoryt van gogh van gogh vánoce Velikonoce velikost štetce viskozita viskozita akrylových barev voda White Nights živice životné prostředí zlatá zlato známý umělec Gerhard Richter
ZGU1ZTBm